ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Mormon Kilisesi Hakkında Soruşturma Başlattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Mormon Kilisesi’nin gizli yatırım portföyleri hakkında soruşturma başlattı.

SEC’in kararının ardından Mormon Kilisesi hakkında 100 milyar dolarlık soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın gizli bir yatırım portföyünü kapsadığı belirtildi. Kilise, 2019 yılında bir çalışan tarafından varlıkları açıklanana kadar bir sır olarak kaldı.

Mormon Kilisesi İhlallerine İlişkin SEC Beyanı

SEC, İsa Mesih’in Son Zaman Azizleri Kilisesi’nin (LDS) Yatırım Bölümü tarafından gerçekleştirilen olası ihlalleri araştırıyor. SEC, başlattığı büyük soruşturma hakkında pek bir şey açıklamadı. Soruşturma için belirli adımların atıldığını ve bir anlaşmaya varılmasının muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

Amacı ne olursa olsun, LDS milyarlarca dolarlık bir yatırım aracı haline geldi. Gizlice hazırlanmış bu yatırım portföyü, ABD düzenleyicilerinin dikkatini çekti.

SEC’in açıklaması özellikle kilisenin kilit para yöneticilerini etkiledi. Kilisenin kurallarına uymasını sağlamak için büyük para yöneticilerinin hareketlerine özel önem verildiğini vurguladı.

SEC, Money Manager’ın raporuyla tutarlı olarak ihlali para cezasıyla sonlandırdığını söyledi. Bu olaylar ışığında Mormon Kilisesi’ne hangi cezaların verileceği henüz belli değil.

SEC, Ensign Peak Advisors’ın soruşturmasının odak noktası olduğunu söyledi. Mormon Kilisesi’nin fonlarını yöneten yatırım şirketi Ensign Peak, 2020’den beri SEC’e kendi ifşa belgelerini sunduğunu söyledi.

İlginizi çekebilir: League of Legends’in Mimarı Riot Games, Ahbap’a 100 Bin Dolar Bağış Yaptı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir