Bitcoin ve Ethereum Yatırımcıları Yeni Bir “Batış Hikayesi” Olasılığını Göz Önünde Bulundurmalı

Ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Ethereum dar bir aralıkta işlem görerek 2023’e sakin bir başlangıç yaptı. Ancak kripto para yatırımcılarını saran korku büyümeye devam ediyor ve bunun bir nedeni var: en büyük şirketlerinden biri olan DCG’nin (Digital Currency Group) yakın zamanda çökmesi tehlikesi.

Arcane Research kısa bir süre önce DCG ve iştiraklerinin yarattığı tehlike hakkında bir rapor yayınladı. Vetle Lunde tarafından kaleme alınan çalışma, bu şirketlerle ilgili ciddi riskler konusunda uyarıda bulunuyor.

Lunde raporunda, Genesis ve DCG iflasının bir sonucunun da Grayscale’in büyük miktarda Bitcoin ve Ethereum varlığını satması olacağını vurguladı. Bu sadece durumu daha da kötüleştirecek:

“Yatırımcılar Digital Currency Group’un mali sıkıntısını dikkatle izlemelidir, çünkü bunun kripto para ekosistemi üzerinde büyük etkileri olabilir. DCG iflas ederse varlıklarını tasfiye etmek zorunda kalabilir ve bu da her türlü sanal parayı etkileyebilir. Bu durum DCG’yi GBTC’deki büyük pozisyonlarının yanı sıra ETHE ve diğer Grayscale fonlarındaki tüm varlıklarını satmaya zorlayabilir.”

Ancak analist, DCG’nin iflas etmesi durumunda kripto para piyasasını büyük bir yükten kurtaracağını söyledi.

“Kripto para piyasası Grayscale ticaretinden kurtulabilir. Sonunda bu büyük yükten kurtulursa, fiyatlardaki düşüş potansiyel bir dibe işaret edebilir.”

DCG Sonucunda Bitcoin ve Ethereum’un Fiyatlarının Olumsuz Etkilenme Riski Var!

Digital Currency Group (DCG) günümüz kripto para piyasasının merkezinde yer almaktadır. DCG bünyesinde, en büyük kripto kreditörlerinden biri olan Genesis ve var olan en büyük Bitcoin yatırım fonlarından biri haline gelen Grayscale gibi önemli kurumlar bulunmakta.

Genesis’in oluşturulduğu borç verme platformu Genesis, FTX‘in çöküşünün ardından müşteri para çekme işlemlerini durdurdu. Bu durum (fonları Genesis’te bulunan) Gemini borsası kullanıcıları için Earn’ü sekteye uğratmanın yanı sıra, Genesis ile iş yapmak için müşterileri tarafından Earn aracılığıyla bağışlanan parayı kullanan diğer şirketler için de sorunlara neden oldu.

Gemini Earn müşterilerinin 900 milyon dolarlık varlığı şu anda Genesis tarafından tutulmasına rağmen, bir aydan fazla bir süredir bu fonları ödemekte zorlanıyor. Son olarak Gemini, 8 Ocak’ın tüm müşteri hesaplarının başka bir yere taşınması gereken son tarih olabileceğini duyurdu.

Genesis son tarihe kadar varlıklarını ödeyemezse, iflas işlemleri başlayacaktır. Böyle bir durumda DCG de fonları Grayscale aracılığıyla satmak zorunda kalacak.

Grayscale’in portföyündeki diğer varlıklar Oklink sitesine göre aşağıdaki gibi:

 • Ethereum Classic (ETC): 11,8 milyon
 • Litecoin (LTC): 1,5 milyon
 • Bitcoin Cash (BCH): 308 bin
 • Zcash (ZEC): 331 bin
 • Decentraland (MANA): 18 milyon
 • Horizen (ZEN): 612 bin
 • Stellar (XLM): 74 milyon
 • Livepeer (LPT): 587 bin
 • Chainlink (LINK): 306 bin
 • Solana (SOL): 118 bin
 • Basic Attention Token (BAT): 5,9 milyon
 • Filecoin (FIL): 106 bin
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir