Florida Valisi Ron DeSantis, CBDC’leri Yasaklamak İçin Yasa Önerisinde Bulundu

Florida Valisi Ron DeSantis, CBDC’leri Yasaklamak İçin Yasa Önerisinde Bulundu
Florida Valisi Ron DeSantis, CBDC’leri Yasaklamak İçin Yasa Önerisinde Bulundu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CBDC’ler, merkez bankası dijital para birimlerine verilen addır. Bu dijital varlıklar kısa süre içerisinde pek çok ülkenin radarına girdi. Ancak aktarılan bilgilere göre Florida Valisi Ron DeSantis, CBDC’leri yasaklamak için yasa önerdi.

Blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisinin patlamasıyla birlikte, CBDC’ye yönelik olumsuz destek, tartışma için pek çok alan bırakıyor.

Florida Valisi, CBDC’leri yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı.

CBDC, kripto para birimlerinin yaygınlaşmasının ardından hükümet gündemine girdi. Pek çok ülke CBDC altyapısını denemeye başladı. Hatta bazıları aktif hale getirdi. Altyapı denemelerine ek olarak, bazı ülkeler bu konudaki yasalarını özel olarak güncelledi.

Bununla birlikte, Florida Valisi Ron DeSantis tarafından hazırlanan bir yasa tasarısı, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) kendi eyaletinde para birimi olarak kullanılmasını yasaklamayı öneriyor.

DeSantis basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugünün duyurusu, Floridalı tüketicileri ve işletmeleri, yeniliği engelleyen ve hükümet onaylı gözetimi teşvik eden bir ‘temel dijital doların’ pervasızca lansmanından koruyacak.”

Önerilen yasa aynı zamanda offshore Florida Merkez Bankası tarafından yayınlanan CBDC’lerin kullanımını yasaklamayı amaçlıyor. Valinin açıklaması, diğer eyaletleri de benzer yasaları çıkarmaya çağırıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl federal hükümetten CBDC’lerin potansiyel kullanımlarını ve risklerini değerlendirmesini isteyen bir kararname yayınladı. Gizlilik endişelerine ek olarak DeSantis, federal bir CBDC’nin topluluk bankalarının ve kredi birliklerinin rolünü azaltacağını söyledi.

İlginizi çekebilir: Tayvan, Kripto Adımları İçin Mali Denetim Komisyonu’nu Devreye Soktu

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir