IMF, Ürdün Merkez Bankası’nın CBDC Çalışmalarına Yönelik Tavsiyelerde Bulundu

IMF, Ürdün Merkez Bankası'nın CBDC Çalışmalarına Yönelik Tavsiyelerde Bulundu
IMF, Ürdün Merkez Bankası'nın CBDC Çalışmalarına Yönelik Tavsiyelerde Bulundu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ürdün Merkez Bankası’nın CBDC çalışmaları gerçekleştirdiği bir süredir konuşuluyordu. Uluslararası Para Fonu (IMF), bu konuda kuruma çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Ürdün Merkez Bankası, ülke piyasasında IMF Beyaz Kitabının tamamlanmasıyla Bireysel Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ne (rCBDC) yönelik bir sonraki adıma çok daha da yakın.

Uluslararası Para Fonu, Ürdün Merkez Bankası’nın CBDC fizibilite raporunu hazırlamasına yardımcı olmak adına üç aylık bir görev üstlendi. Bahsi geçen sürecin ardından kurum kapsamlı bir Tavsiye Raporu yayınladı.

IMF, Ürdün Merkez Bankası’na Yönelik CBDC Önerileri Yayınladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Üç aylık bir misyondan sonra Ürdün’ün mevcut perakende ödemeler piyasası hakkında genel olarak olumlu bir değerlendirme gerçekleştirdi.

Ürdün hakkında bir IMF raporu, iki banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcısının “genel olarak mevcut ve uygun ürünlere” sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Ürdün Bankası’nın merkez bankası dijital para birimi faaliyetlerine destek vermek isteyen IMF, kapsamlı araştırmaların ardından olumlu bir rapor yayınladı.

Ürdün Merkez Bankası, IMF’nin desteğiyle Bireysel Dijital Para Birimleri Merkez Bankası (rCBDC) olmaya bir adım daha yaklaştı.

Uluslararası Para Fonu, Ürdün Merkez Bankası‘na sunduğu istişari raporunda, Ürdün’ün mali sisteminde aracılıktan kaçınılmasını tavsiye etti.

Bunun yanında IMF, Ürdün finans sektörünün iyi bilgi güvenliği ve yönetim uygulamalarına sahip olduğunu vurguladı.

Ayrıca IMF, rCBDC’yi çekici bir hedef haline getirmenin siber güvenlik risklerini artırabileceğine dikkat çekiyor. Kurumun Ürdün raporunda, “rCBDC için sağlam bir yasal temelin de oluşturulması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi çekebilir: Circle, 2023 Yılında İşe Alımları Yüzde 15-25 Oranında Artırmayı Planlıyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir