Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar?

Son dönemlerin parlayan yıldızı olarak nitelendirilen kripto para nedir, ne işe yarar? Bu eşsiz teknolojiye dair bilmeniz gerekenler karşınızda...

Kripto Para Nedir
Kripto Para Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital veya elektronik olarak var olan ve işlemleri korumak için kriptografiden yararlanan her türlü para kripto para birimi olarak adlandırılır. Kripto para birimi aynı zamanda kripto-para birimi ve kripto olarak da adlandırılır. İşlemlerin kaydedilmesi ve yeni birimlerin dağıtımı, geleneksel para birimlerinde olduğu gibi merkezi bir otoritenin aksine, kripto para birimlerinde merkezi olmayan bir ağ tarafından gerçekleştirilir.

Dijital para birimi tam olarak nedir?

Dijital para birimi tam olarak nedir
Dijital para birimi tam olarak nedir

Kripto para, işlemleri doğrulamak için geleneksel finans kurumlarına bağlı olmayan merkezi olmayan bir dijital ödeme sistemini ifade eder. Kullanıcıların konumlarından bağımsız olarak ödeme yapmalarını ve almalarını sağlayan merkezi olmayan, eşler arası bir sistemdir.

Kripto para birimleri kullanılarak yapılan ödemeler, bir yerden bir yere taşınabilen ve gerçek dünyadaki diğer insanlarla takas edilebilen gerçek para olmanın aksine, yalnızca belirli işlemleri detaylandıran çevrimiçi bir veritabanına dijital girişler olarak var olur. Bir kripto para kullanarak para gönderdiğinizde veya aldığınızda, işlem herkes tarafından görülebileceği halka açık bir deftere eklenir. Kripto para biriminin saklanması için dijital cüzdanlar kullanılır.

Kripto para biriminin işlemleri doğrulamak için şifrelemeye dayanması, “kripto” teriminin geldiği yerdir. Bu nedenle, kripto para birimi verilerinin depolanması ve bu verilerin cüzdanlar arasında ve halka açık defterlere aktarılması yüksek düzeyde teknik uzmanlık gerektirir. Şifrelemenin birincil amacı emniyet ve güvenlik önlemi olarak hizmet etmektir.

Bitcoin, şimdiye kadar yaratılan ilk kripto para birimidir. Yaşına rağmen, bugün hala kullanımda olan en iyi bilinen dijital paradır. Kripto paralarla ilgilenen insanların çoğu bunu ticaret yoluyla kar elde etme umuduyla yapmaktadır; sonuç olarak fiyatlar genellikle spekülatörler tarafından tavan yaptırılmaktadır. Blok zinciri, tüm işlemlerin kaydını tutan ve kripto para sahipleri tarafından tutulan merkezi olmayan bir kamu defteridir. Kripto para birimleri merkezi olmayan dijital para birimleridir.

Madencilik, coin üreten karmaşık matematiksel problemleri çözmek için bilgisayar gücünü kullanarak yeni kripto para birimleri oluşturma sürecidir. Bu süreç “kripto para madenciliği” olarak adlandırılır. Kullanıcılar ayrıca para birimlerini aracılardan edinebilir, ardından bunları kriptografik cüzdanlarda saklayabilir ve para birimlerini harcamak veya saklamak için bu cüzdanları kullanabilir.

İlginizi çekebilir: Gizemli Geliştirici Satoshi Nakamoto Kimdir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir