Rusya Merkez Bankası, Rus piyasalarında kripto para birimlerinin kullanımını yasakladı!

Rusya Merkez Bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya’nın kripto para birimlerine izin vermeyi düşünmeye istekli olduğunu, ancak yasal denetim altında yapılabileceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı bugün yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin belirli koşullar altında kullanılmasına izin vermeyi değerlendireceklerini söyledi.

Nabiullina 16 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede yetkili bir kurum aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerin deneysel bir yasal rejimin parçası olarak değerlendirilebileceğini, ancak önce bu tür yasaların var olması gerektiğini söyledi.

Nabiullina, Merkez Bankası’nın kriptoya yönelik birincil itirazının ödeme aracı olarak kullanılmaması olduğunu ve kripto para piyasalarının oldukça değişken olması nedeniyle yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı da Konu Hakkında Açıklama Yaptı!

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexey Zabotkin, Rus vatandaşlarının kriptoya yatırım yapmasını resmen yasaklamadı. Merkez bankası, kitlesel benimsemenin kaçınılmaz olduğuna ve insanların mal ve hizmetler için ödeme yapma şeklini değiştireceğine inanıyor – ancak yalnızca orada kripto satın almak yasal kalırsa.

Zabotkin bu konuyla ilgili aşağıdaki ifadelerde bulundu:

 

 

“Kripto para birimleri bir bakıma diğer para birimlerinden farklı değildir: mal alıp satmak veya hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilirler. İnsanlar bunu yeterince avantajlı bulduğu sürece herhangi bir hükümetin bunların kullanımını tamamen engellemesi olası değildir.”

 

Merkez bankası dijital para birimleri konusundaki olumsuz tutumu için bir açıklama yaptı.

Rusya’nın Dijital Finansal Varlıklar yasası, Bitcoin (BTC) kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılmasını 2020 yılında resmen yasakladı. Bu yasa vatandaşların kriptoya yatırım yapmasını engellemiyor, ancak borsalar düzenlenmediği için bunu yapmaları riskli.

Rus hükümeti Bitcoin’e karşı temkinli davransa da, blok zincirleri ve akıllı sözleşmeler gibi merkezi olmayan teknolojileri kullanmak istiyor gibi görünüyor.

Ancak Putin geçtiğimiz Kasım ayında küresel finansal ödeme sistemlerindeki tekeli eleştirmiş ve bağımsız bir blok zinciri tabanlı ödeme ağı kurulması çağrısında bulunmuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir