Rusya Merkez Bankası’ndan Dijital Ruble Açıklaması!

Rusya Merkez Bankası'ndan Dijital Ruble Açıklaması!
Rusya Merkez Bankası'ndan Dijital Ruble Açıklaması!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası (BoR), kendi dijital para birimi olan dijital rublenin resmi logosunu ve işlem ücretlerini duyurdu.

Bu, Rusya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili gelişmeleri takip eden önemli bir adım olarak nitelendirildi.

3 Ağustos’ta, BoR dijital rublenin kurumsal kimliğini açıkladı. Logosu, bir daire içinde yer alan uluslararası ruble sembolü var ve kırmızı-beyaz renk şemasına sahip.

Komisyon ücretleri belirlendi!

Komisyon ücretleri belirlendi!
Komisyon ücretleri belirlendi!

BoR, dijital ruble işlemleri için uygulanacak komisyon ücretlerini de belirledi. Yönetim Kurulu, dijital ruble ile yapılan çeşitli işlemler için komisyon tarifesini yayınladı.

2024 yılına kadar tüm hizmetler ücretsiz kalacak. Ancak 2025’ten itibaren işletmeler arası işlemler için her bir işlem 15 ruble (yaklaşık 0,16 ABD Doları) maliyetli olacak.

Buna ek olarak, bireysel kullanıcılar ticari hesaplara para transferi yaparken, toplam işlem tutarının %0,3’ü kadar ücret ödeyecekler. Kamu hizmetleri için bu oran %0,2 olacak.

Rusya’nın CBDC konusundaki girişimleri küresel ölçekte dikkat çekmekte. Önümüzdeki dönemlerde Rusya’nın bu alanda hangi adımları atacağı, gözlerin çevrildiği bir konu.

Şu anda dijital ruble üzerine yoğunlaşan ülke, bu alandaki çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

İlginizi çekebilir: MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) Alımı Yaptığını Duyurmasıyla Birlikte Fiyat Yukarı Yönlü Hamle Yaptı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir