SEC, Aracı Kurumlar ile Yapay Zeka Kullanımı Hakkında Bir Öneriyi Kabul Etti

SEC, Aracı Kurumlar ile Yapay Zeka Kullanımı Hakkında Bir Öneriyi Kabul Etti
SEC, Aracı Kurumlar ile Yapay Zeka Kullanımı Hakkında Bir Öneriyi Kabul Etti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), aracı kurumlar tarafından yapay zeka kullanımını düzenleyen yeni “çıkar çatışması” kurallarını kabul ettiğini duyurdu.

Daha önce SEC, yapay zeka teknolojisinin potansiyel tehlikelerine dair bazı uyarılarda bulunmuştu ve büyük yapay zeka şirketlerini de yakından incelediğini açıklamıştı.

Yeni kurallar, brokerların yatırımcıları hedeflemek ve yatırım stratejilerini belirlemek için “optimizasyon fonksiyonlarını” nasıl kullanabileceklerini düzenleyecek.

Çıkar Çatışmalarını Azaltmayı Hedefliyorlar

Bu düzenlemeler, “optimizasyon işlevlerini” veya veri analitiği araçlarını kullanmayı yasaklamak yerine, çıkar çatışmalarını önlemeyi amaçlamaktadır. SEC Başkanı Gary Gensler, bu değişikliklerin yatırımcılarla etkileşime geçme süreçlerinde çıkar çatışmalarını azaltmayı hedeflediğini belirtti.

SEC, kapsanan teknolojilerin bir firmanın analitik, teknolojik veya hesaplamalı işlevleri, algoritmaları, modelleri, korelasyon matrislerini veya benzer yöntemleri veya süreçleri içerdiğini vurguladı.

Bu teknolojilerin kullanımı, yatırımcılarla etkileşim sırasında çıkar çatışması oluşturabileceği için düzenlemeler getiriliyor.

Önerilen kural değişiklikleri 3’e karşı 2 oyla kabul edildi ve Başkan Hester Peirce ile birlikte Cumhuriyetçi Başkan Mark Uyeda tarafından karşı çıkıldı.

Bu güncellemeler, SEC’e kayıtlı komisyoncu-satıcılar aracılığıyla yapılan kripto para birimi ve dijital varlık işlemleri için geçerli olacak.

Bu düzenlemelerin temel amacı, yatırımcıların korunmasını sağlamak ve yapay zeka ve veri analitiği araçlarının etik kullanımını teşvik etmek.

İlginizi çekebilir: Kripto Para Şirketleri İş Güçlerinde Azalmaya Gidiyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir