Meme Token Nedir? Meme Coin Özellikleri

2021 yılında yaptıkları atılımlarla adından sıkça söz ettirmeyi başaran Meme token nedir, ne işe yarar? İşte tüm detaylar karşınızda...

Meme Token Nedir? Meme Coin Özellikleri
Meme Token Nedir? Meme Coin Özellikleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para endüstrisine ilgi duyuyorsanız en az bir kez de olsa Meme token kavramını duymuşsunuzdur. Ancak sektöre henüz yeni adım atan yatırımcılar bu konuya pek aşina değiller. Meme token, tek bir kripto para birimi değildir. Birden fazla coini temsil eder. Mizah amaçlı üretilen ve gerçek dünyada genellikle bir hizmet alanı olmayan coinler için kullanılır. Dogecoin bunun en büyük örneğidir. DOGE, tamamen şaka amaçlı üretilmiştir. Fakat gün geçtikçe popülerleşmiş ve yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Şimdi diğer Meme token’lara bakalım.

En Popüler Meme Token’lar

En Popüler Meme Token'lar
En Popüler Meme Token’lar
  • Dogecoin
  • Shiba Inu
  • Dogelon Mars
  • Baby Doge
  • MonaCoin
  • Pitbull
  • Samoyedcoin
  • Vita Inu
  • Shiba Predator

Yukarıdakilere ek olarak daha yüzlerce Meme coin bulunuyor. Üstelik neredeyse hepsinin oldukça geniş bir hayran kitlesi olduğunu belirtmekte de fayda var.

Meme Token’lar Nasıl Popülerleşti

2021 senesi, Meme token’ların altın çağını yaşadığı dönem oldu. O süreçte kripto pazarı 3 trilyon dolarlık bir değere ulaştı. Metaverse, NFT ve Meme token kavramlarını bilinirliklerini bir hayli artırdı. Ayrıca bu alanda öne çıkan projelerin sayısı da bir hayli yükseldi. Floki Inu, Baby Doge ve Shiba Inu gibi projeler yatırımcılarına iyi kazançlar getirdi.

Meme token‘lar, genel olarak yalnızca alım-satım işleminde kullanılırlar. Yani belirli bir hizmet alanları yoktur. Örnek verecek olursak; Monero, anonimlik sağlar, Ripple, hızlı ödemelere odaklanır, Ethereum, akıllı sözleşme özelliğine sahiptir. Ancak meme token’ların çoğunda böyle bir durum söz konusu değildir. Meme coinler topluluk ilgisinden beslenirler. Sosyal medyadaki popülariteleri ne kadar yüksekse o kadar fazla değer kazanırlar. Yani hizmet odaklı değil popülerlik odaklıdırlar.

Meme Token Madenciliği Yapılır Mı?

Kripto para piyasasında 21.000‘den fazla aktif coin bulunuyor. Bunların önemli bir kısmını Meme token’lar oluşturuyor. Meme coinlerin bazılarında madencilik yapılabilirken, bazılarında bu işlemler söz konusu değildir. Örnek verecek olursak; Dogecoin kripto para biriminin madenciliği yapılabilir. Ancak Shiba Inu‘da mining işlemleri yapılamaz. Hangi token’da mining yapılıp yapılamayacağını öğrenmek için projelerin resmi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Fantom Nedir? FTM Coin Özellikleri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir