Bitcoin nedir? BTC Özellikleri

Bitcoin nedir
Bitcoin nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), herhangi bir kişi, kuruluş veya kurumun kontrolünden bağımsız olarak para ve ödeme yöntemi olarak işlev görmesi amaçlanan sanal bir para birimidir. Bu, finansal işlemlerde üçüncü bir tarafın yer alması ihtiyacını ortadan kaldırır. Bitcoin, oluşturulan ilk kripto para birimidir. Bir blok zincirindeki madencilere, işlemleri doğrulamak için harcadıkları emek karşılığında bu kripto para ile ödeme yapılır ve bir dizi farklı borsadan satın alınabilir. 2009, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bilinmeyen bir programcı ya da programcı grubunun bitcoin’i ilk kez halka sunduğu yıldı.

O zamandan beri, dünya çapında en yaygın tanınırlığa sahip kripto para birimi haline geldi. Bu kripto para biriminin başarısı, çok çeşitli başka dijital para birimlerinin yaratılmasına yol açtı. Bu rakipler ya bir ödeme sistemi olarak onun yerini almak ya da onu diğer blok zincirlerinde ve yeni finansal teknolojilerde bir yardımcı program veya güvenlik belirteci olarak kullanmak istemektedir. Alternatif olarak, kendileri de bir ödeme sistemi olarak değiştirmeye çalışırlar.

Bu makaleyi okuyarak tarihçesi, nasıl çalıştığı, nasıl elde edilebileceği ve kullanılabileceği çeşitli şeyler de dahil olmak üzere her şeyi başlatan kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Satoshi Nakamoto hayali adını kullanan bir kişi veya grup Ekim 2008‘de metzdowd.com adresindeki Kriptografi Posta Listesinde aşağıdaki açıklamayı yapmıştır: “Tamamen eşler arası, güvenilir bir üçüncü tarafın olmadığı yeni bir elektronik ödeme sistemi üzerinde çalışıyorum.” Bitcoin.org’da yayınlanan ve “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlığını taşıyan ünlü beyaz kitap, Bitcoin’in günümüzde nasıl işletildiğinin Magna Carta‘sı haline gelecektir. Blok 0, 3 Ocak 2009’da gerçekleşen ilk Bitcoin bloğuydu.

Böylelikle bitcoin hakkında yorumlar gelmeye başladı ve insanların bitcoin hakkında bilgi alması başladı. Daha sonra yılların akabinde bitcoinler insanlar tarafından yavaş yavaş keşfedilmeye başlandı ve artık bitcoin satın alımları başladı. Kripto para ödemeleri, gerçek dünyada taşınan ve değiş tokuş edilen fiziksel para olmak yerine, yalnızca belirli işlemleri tanımlayan çevrimiçi bir veritabanına dijital girişler olarak var olur. Kripto para fonlarını transfer ettiğinizde, işlemler halka açık bir deftere kaydedilir.

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir