THORChain Nedir? Rune Özellikleri

Kendine özgü DEX platformu (merkezi olmayan borsa) ile ön plana çıkan THORChain nedir, ne işe yarar? İşte tüm detaylar karşınızda...

THORChain Nedir? Rune Özellikleri
THORChain Nedir? Rune Özellikleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

THORChain (RUNE) temelleri 2018 senesinde atılmaya başlandı. Proje, birkaç test gerçekleştirdikten sonra nihayet 2021 yılının Nisan ayında piyasaya sürüldü. Protokolün yerel token’ı RUNE’dir. THORChain’i farklı kılan en önemli noktalardan biri, geliştirici ekibin büyük bir bölümünün anonim olmasıdır. Ekibin ve topluluğun birincil hedefi, merkezi sistemlere olan ihtiyacı kaldırmaktır. Çünkü merkezi sistemlerin bireylerin finansal ürünlere veya hizmetlere erişimini engellediği düşünülmektedir. Thorchain ekibinin, 2022 senesinin yazına kadar ağın kontrolünü tamamen topluluğa devretmeyi planladığı da biliniyor.

THORChain (RUNE) Ne İşe Yarar?

THORChain (RUNE) Ne İşe Yarar?
THORChain (RUNE) Ne İşe Yarar?

THORChain (RUNE), “Blok zincirlerin interneti” olarak tanımlanan Cosmos üzerine inşa edilmiştir. Protokol ayrıca aynı ada sahip merkezi olmayan bir borsaya da (DEX) güç sağlamaktadır. Uniswap veya SushiSwap gibi, Thorchain DEX platformu da herkesin bir varlık havuzuna likidite sağlayarak kripto para birimlerini takas etmesine olanak sağlamaktadır.

THORChain, kapsamlı bir proje olduğu için piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Kendi DEX platformunun olması nedeniyle de mevcut merkezi borsalardan ciddi bir pazar payı almayı başardı. THORChain, platforma ne kadar fazla varlık ekleyebilirse, sağlayabileceği likidite o kadar büyük olacaktır.  Doğal olarak benimsenme oranı da artacaktır.

THORChain’in yerel token’ı RUNE, yatırımcıların varlıklarını stake ettiklerinde ve likidite sağlayıcıları (LP’ler) olduklarında alım-satım ücretlerinin bir kısmından gelir elde etmelerini mümkün hale getiriyor. RUNE, şu anda 10’dan fazla borsa da listeleniyor. İşlem hacmi de her geçen gün artmaya devam ediyor. Ek olarak Thorchain, madencilik konsensüsü, yani Proof Of Work (PoW) ile çalışmaz. Bunun yerine Proof Of Stake (PoS) algoritması ile çalışan bir blok zinciridir.

RUNE token, uzun süredir piyasadaki varlığını sürdürüyor. Dolayısıyla hem yerli hem de yabancı kripto para borsalarının çoğunda alım satım işlemlerine açıktır. Binance, KuCoin, Coinbase, Bitfinex ve çok daha fazlasına RUNE coinle işlem yapabilmeniz mümkün. THORChain ekosistemi her geçen gün genişliyor. Platforma dahil olan kullanıcıların sayısı da katlanarak artıyor. Uzmanlara göre RUNE coin 2023’de ciddi bir atılım gerçekleştirebilir.

İlginizi çekebilir: Tron Nedir? TRX Coin

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir