ICO Modellerinin Yeni Fon Olanakları Nelerdir?

ICO Modellerinin Yeni Fon Olanakları Nelerdir?
ICO Modellerinin Yeni Fon Olanakları Nelerdir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel olarak farklı bir şekilde modele sahip olmaları durumunda dahi ICO için her devlet bir duruş göstermek zorundadır. Bu duruşlar genel olarak yasal olmakla beraber politik ve kültürel durumları da ortaya koyarak gerçekleşmektedir. Devletler buna bağlı olarak sıkı bir şekilde ICO’ları denetleyemez hale geliyorlar. En büyük örneğini Bitcoin ’de görmekteyiz. Ünlü ekonomistler Bitcoin için asla yasal bir düzenlemenin gelemeyeceğini belirtmektedir. Ancak blokzinciri içerisinde oluşacak olan dijital varlıklarının arzı da son bulacaktır.

Bazı ICO’lar menkul kıymet arzı sayılabiliyor. Ancak bazılarının bu alan içerisinde dahil edilemeyeceğinin de bilinmesi gerekir.  Dahil edilemeyeceğine dair yapılan adımlardan biri ise SAFT Projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. SAFT sayesinde yasalara uygun bir hale gelecek olan kripto varlıkların halka arzı kolaylaşacak ve standart, genel-geçer bir model ortaya sunulacaktır. Halka arz olması durumunda kripto varlıkların değerlerinde değişimler ortaya çıkacaktır.

SAFT Projesi Eksiklikleri

SAFT ICO’ların yasal bir düzleme nasıl aktarılacağı ve nasıl yapılacağına dair prensipler ortaya koyulmaya başlandı. Bu model içerisinde şirketlerin geleneksel bir yöntem içerisinde yatırım yapacak olan kişilerden fon toplayacağı ifade ediliyor. Sonrasında ise kripto varlık adı altında halka arzının gerçekleşeceği belirtiliyor. Dolayısıyla içerisinde yasal düzenlemelerinin tamamının bu model içerisine dahil edildiği anlamına geliyor. Bu durum birçok sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. En dikkat çekici sorun ise mikro yatırımcılar adına sorun teşkil etmesidir.

Mikro Girişimci ve Yatırımcı Önemi

Geleneksel olarak gerçekleşen sistemde mikro girişimciler ve mikro yatırımcılar her zaman bu durumlardan negatif etkileniyorlar. Realist düşünen her birey normal bir şekilde yatırım yapmak ister. Ancak elindeki yatırım yapacak olan paranın minimum seviye içerisinde yer alması geleneksel yatırımlara yönelmesini engeller. SAFT Projesi’de mikro yatırımcı ve girişimciyi etkileyeceği için pozitif bir durumu ortaya koymayacaktır.

ICO sayesinde dağıtılacak olan kripto varlığın fonksiyonel bir şekilde olması demek bu kripto varlığının saklanacak bir değerinin olmaması anlamına gelecektir. Bu da kripto varlığının bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmayacağı ve dijital bir token benzetmesi ile karşı karşıya kalacağı anlamına gelir.

Bu durumlar asla SAFT Projesi’ni kötülemek gibi anlaşılmamalıdır. Proje dahilinde yer alan düzenlenemezlik kelimesine çok dikkat edilmesi gerekir. Bu kavramın her zaman denge kavramı dahilinde olduğunu unutmayın. İleride projeye dair bir gelişim, sistem içerisinde iyi noktaların ortaya çıkacağı anlamına da gelmektedir. Gelişim olacağı gibi negatif durumlarında ortaya çıkacağını göz ardı etmeyiniz. Her durumda ya pozitif ya da negatif durumları unutmayınız.

İlginizi Çekebilir: Site Üzerinden Bitcoin Madenciliği

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir