BlackRock, ABD Hükümeti Tarafından Çin Ordusunu Desteklemek ve İnsan Haklarını İhlal Etmekle Suçlanıyor

BlackRock, ABD Hükümetinin Çin Ordusunu Desteklemek ve İnsan Haklarını İhlal Etmekle Suçlanıyor
BlackRock, ABD Hükümetinin Çin Ordusunu Desteklemek ve İnsan Haklarını İhlal Etmekle Suçlanıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BlackRock, ABD hükümeti tarafından Çin ordusunu desteklemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi ve en iyi borsa endeksi derleyicisi olarak bilinen BlackRock ve MSCI, ABD hükümetinin iddialarına göre, Çinli şirketlere Amerikan yatırımcıları için kolaylık sağlamakla suçlanıyor.

Temsilciler Meclisi Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi, BlackRock ve MSCI’nın faaliyetlerini soruşturmak üzere harekete geçti.

ABD’nin Çin politikalarına etkileri

Soruşturmanın amacı, Amerikan sermaye akışları da dahil olmak üzere ABD’nin Çin politikalarına etkilerini anlamak için gerçekleri toplamak olarak belirtildi.

Soruşturmayı başlatan komite, bu iki şirketin Amerikan vatandaşlarının ve kurumlarının güvenlik veya insan hakları kaygıları nedeniyle işaretlediği 60’tan fazla Çinli şirkete fon sağlama pratiğini gözden geçirmek istiyor.

Temsilciler Meclisi üyeleri, bu tür yatırımların ABD firmalarının ulusal güvenlik tehditlerini artırdığını ve Amerikan değerlerini zayıflattığını savunuyor.

BlackRock, 9 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten ve milyonlarca Amerikalı tasarruflarını yatırıma yönlendiren önemli bir finans şirketidir.

Şirket, komiteyle işbirliği yaparak endişelerini daha iyi anlamak için doğrudan görüşmeler yaptığını ifade etti. Aynı zamanda, ABD endeks fonları aracılığıyla Çinli şirketlere yatırım yapan 16 varlık yöneticisinden biri olduklarını belirtti.

MSCI, birçok yatırımcının portföyleri için temel aldığı endeksleri oluşturan menkul kıymetleri seçme konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir.

Şirket, komitenin soruşturmasını incelediğini ve endeks kararlarını küresel piyasa katılımcılarıyla yapılan istişareler sonucunda aldığını vurguladı.

Bu soruşturmanın sonuçları ve şirketlerin gelecekteki faaliyetleri, ABD’nin Çin ile ilişkilerinde ve yatırım politikalarında önemli etkiler yaratabilir. Soruşturmanın ilerleyişini ve sonuçlarını takip etmeye devam edeceğiz.

İlginizi çekebilir: Coinbase International, Temmuz Ayında 2 Milyar Dolar İşlem Hacmine Ulaştığını Açıkladı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir