Kripto Paraların Geleceği 2022

Bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından kripto paraların geleceği yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. İşte tüm detaylar karşınızda...

Kripto Paraların Geleceği
Kripto Paraların Geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası 2022 yılının ilk yedi ayında sert bir düşüş yaşadı. Bitcoin ve ethereum, 2021’in sonlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmalarından bu yana yüzde elliden fazla düşüş yaşadı.Son birkaç hafta içinde fiyatlarda bazı küçük artışlar olmasına rağmen, kripto para piyasası bir bütün olarak durgunlaştı. Kesin olarak bilen kimse yok, ancak birkaç endüstri uzmanı, kripto para birimi değerlerinin anlamlı bir toparlanmadan önce düşmeye devam edebileceğine inanıyor.

Kripto paraların geleceğine ilişkin doğru tahminlerde bulunabilmek için geçmişte neler yaşandığını incelemek ve birkaç kilit noktayı detaylandırmak faydalı olabilir. Başlangıç olarak, blok zinciri alanı dijital para birimlerinden ve bu para birimlerinin türevlerinden oluşur. Örnek olarak, Bitcoin bir kripto para birimi örneğiyken, Tether ve TerraUSD gibi sabit coinler kripto türevlerine örnektir. Bunlar kripto para birimlerinden “türetilmiş” ve/veya dolar gibi merkezi ve yaygın olarak tanınan bir para birimine sabitlenmiştir. Örneğin, dolar “peg” para birimidir.

Başka bir deyişle, bir finansal yatırımcı firmaya para verir ve karşılığında şirket yatırımcıya bir türev verir. Dolarlar önce kripto para birimlerine dönüştürülür ve şirket daha sonra bunu dünyanın her yerindeki borçlulara kredi vermek için kullanır. Aynı zamanda şirket, finansal yatırımcıya, talep üzerine, türevleri önceden belirlenmiş bir miktarda belirli bir kripto para birimiyle değiştirebileceklerini garanti eder; bu kripto para birimi dolara sabitlenmiş veya dolarla desteklenmiş olabilir veya olmayabilir.

Bunun etkisi, Bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın aldıysanız, kazanç ve kayıplarınızın portföyünüzde tutulan kripto para biriminin döviz kuru tarafından belirlenecek olmasıdır. Bununla birlikte, bir türev satın aldıysanız, aslında uygun sayıda kripto para birimi tarafından desteklenmediğini veya dolara dönüştürülebileceğine dair güvencenin, en hafif deyimiyle, biraz titrek olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bunların her ikisi de gerçekleşebilir. Böyle bir durumda türevin değeri sıfıra yakın olacaktır. Son birkaç ay içinde çeşitli kripto para türevlerinde yaşanan tam olarak budur. Bu tür ürünleri çıkaran şirketler piyasada son derece aktiftir ve bu da dayanak varlıkların volatilite yapısına katkıda bulunur. Bu durum özellikle şirketler olağanüstü getiri vaat ediyorsa geçerlidir ve bu da kripto paralara ve kripto türevlerine olan talebi artırır. Zor ekonomik durumlarda, enstrümanlar yeterince teminatlandırılmamışsa yatırımcılar türev sözleşmelerden korkar.

İlginizi çekebilir: Bitcoin nedir? BTC Özellikleri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir