EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar

EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet bankacılığının yaygınlaşması ve insanların güvenini kazanması sonucunda bankalarda bulunan gişelerden artık pek fazla para transferi yapılmamaktadır. Birçok insan oturduğu yerden, bilgisayarından ya da telefonundan internet bankacılığı vasıtasıyla ödemelerini ve para transferlerini oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirmekte. Peki EFT ve havale ne demektedir?

EFT Nedir?

EFT‘nin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Para transferlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesini sağlamakta olan EFT için dört şey gerekmektedir. Bunlar gönderen kişi ya da kurum, gönderen banka, alıcı banka ve alıcı kişi ya da kurum olarak sıralanabilir. Bu bilgiler eksiksiz bir şekilde verildikten sonra gönderilmek istenen miktar işleme alınarak bankanın onayı beklenir.

EFT ile para transferi için bankalar belirli bir miktarda işlem ücreti almaktadırlar. Bu banka ile olan anlaşmanıza bağlıdır. Bazen herhangi bir ücrette alınmayabilir, anlaşmanız bunu sağlıyorsa tabi. EFT ile para transferi yalnızca çalışma saatleri içerisinde yapılabilmekte olup, hafta sonlarında ya da resmi tatillerde yapılmamaktadır. Birçok bankanın EFT saatleri genellikle 08:00 ile 17:00 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında yine EFT işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olmakta fakat paranız karşı tarafın hesabına bir sonraki çalışma saatleri içerisinde transfer edilmektedir. Kısaca EFT kendi bankanız dışındaki başka bir banka hesabına para transfer etmenizi sağlamaktadır.

Havale Nedir?

Havale ise hesaplar arası para transferi olarak anılmakta olup yalnızca bankanız bünyesinde bulunan diğer hesaplara para gönderebilmenizi sağlar. Havale yapılabilmesi için hesap sahibinin onayının bankaya iletilmesi yeterlidir. Banka bu onayı aldıktan sonra paranızı istediğiniz hesaba aktarır.

EFT’de olduğu gibi yalnızca çalışma saatlerinde değil, günün her saatinde de havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemleri içinde bankanın sizden talep edeceği işlem ücreti yine banka ile olan anlaşmanıza bağlı olup, ücretsizde olabilmektedir. Havale işlemi aynı bankada bulunan başka bir hesaba para transferi sağladığı için EFT’de olduğu gibi zor değildir. Kolay ve hızlı bir şekilde para transferi sağlamaktadır.

Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • EFT çalışmış olduğunuz bankanın dışında, bir başka banka hesabına para göndermenizi sağlar.
  • Havale ise çalışmış olduğunuz bankanın bünyesinde bulunan bir başka hesaba para göndermenizi sağlar.
  • EFT yalnızca çalışma saatleri içerisinde para göndermenizi mümkün kılar.
  • Havale ile günün herhangi bir saatinde, hafta sonları dahil para göndermenizi sağlar.
  • EFT için sizden talep edilen işlem ücreti, havale için talep edilenden daha fazla olur.

İlginizi çekebilir: Para Kazanmak İçin Sektör Seçimi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir