Ethereum Nedir, Ne İşe Yarar?

Ethereum Nedir?
Ethereum Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum, 2013 senesinde Vitalik Buterin tarafından tanıtıldı. Proje, blok zincir üzerinde akıllı uygulamalar çalıştırmaya olanak sağlıyor. Ethereum ağının birincil kripto para birimi ETH olarak bilinmektedir. Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimi olarak nitelendirilmektedir. Ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında duyuruldu. Duyurunun ardından hızla gelişti ve piyasada pek çok token’ın ortaya çıkmasını sağladı.

Ethereum, gelişim sürecinde birçok zorlukla karşılaşmış ve yeni alanların doğmasının önünü açmıştır. Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı kontrat oluşturma özelliği bulunur. Proje, merkeziyetsiz finans trendini başlattı. Ethereum ilk olarak Proof of Work algoritması ile çalışıyordu. Daha sonra Proof of Stake algoritmasına geçti. Merge adı verilen bu süreç, projenin daha ölçeklenebilir, ucuz ve hızlı olmasını mümkün hale getirdi.

Ethereum Kurucuları

En değerli altcoin olarak kayıtlara geçen Ethereum’un temelleri Vitalik Buterin tarafından atıldı. İlerleyen süreçlerde Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson ve Gawin Wood gibi birçok isimden destek alındı. Ardından kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı kuruldu. Projeye ilk sermaye yatırımları 2014 senesinde yapıldı.

ERC – 20 Nedir?

ERC-20, Ethereum ağında token yaratmak için kullanılan bir standarttır. Sistem ilk olarak 2015 senesinde Fabian Vogelsteller tarafından önerildi. Vogelsteller aynı zamanda Ethereum geliştiricisi olarak biliniyor. Bu standart, bir coinin Ethereum ekosisteminde nasıl çalışacağı, arzını ne kadar olacağı gibi birçok kurallar dizisinin temelini betimlemektedir.

Ethereum Madenciliği

Kripto para endüstrisinde 21.000’den fazla aktif coin mevcut. Bunların bir kısmında madencilik yapabilmek mümkün, bir kısmında olanaksızdır. Ethereum, madenciliğe elverişli bir kripto para birimidir. Madencilik aynı zamanda mining olarak da geçer. Gerçek hayattaki madencilikle benzerlik gösterdiği için bu isim verilmiştir. Peki, mining işlemleri nasıl yapılıyor?

Mining yapabilmek için çeşitli teknolojik donanımlara ihtiyaç vardır. Bunlardan bazıları işlemci, ekran kartı ve ASIC cihazlardır. Madenciler, ağdaki matematiksel formülleri çözmeleri karşılığında token ile ödüllendirilirler. Bu ödül, kazım gücüne göre değişir. En etkili madencilik cihazı ASIC makineler olarak bilinmektedir. Bunların performansı ekran kartı ve işlemcilere göre çok daha yüksektir.

İlginizi çekebilir: Finansal Özgürlüğe Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 7 Alışkanlık

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir