Gram Altın ve ONS Altın Arasındaki Farklar

Gram Altın ve ONS Altın Arasındaki Farklar
Gram Altın ve ONS Altın Arasındaki Farklar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın yüzlerce senedir önemli bir yatırım aracı olarak kullanılıyor. Günümüzde hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar tarafından sıkça tercih ediliyor. Hatta pek çok ekonomist tarafından oldukça güvenli bir liman olarak nitelendiriliyor. Diğer değerli metaller gibi altınında kendi içinde çeşitli türleri mevcut. Bunların arasında en çok merak edilenler ise şüphesiz gram altın ve ONS altındır. Peki, gram altın ve ONS altın arasındaki farklar nelerdir? Sizler için tüm ayrıntıları derledik.

Gram Altın ve ONS Altın

Altın yüzyıllardır dünya genelinde yatırım ve tasarruf aracı olarak kullanılmaktadır. Altın, tarihsel olarak değerli bir maden olarak kabul edilir ve güvenli liman olarak tanımlanır. Altın, finansal piyasalarda genellikle iki şekilde işlem görür: gram altın ve ons altın. Bu iki altın türü arasında birkaç fark vardır.

Gram Altın Nedir?

Gram altın, altın fiyatının gram başına belirlendiği bir altın türüdür. Türkiye’de, gram altın genellikle takı ve mücevherat yapımında kullanılır. Ayrıca yatırım amacıyla da tercih edilir. Gram altın fiyatı, altın fiyatlarının günlük dalgalanmalarından etkilenir. Gram altın, küçük yatırımcılar için ideal bir seçenektir, çünkü küçük miktarlarda yatırım yapmak için uygun maliyetlidir.

ONS Altın Nedir?

ONS altın, altın fiyatının ons başına belirlendiği bir altın türüdür. ONS altın, küresel piyasalarda genellikle yatırım amaçlı olarak kullanılır ve daha büyük yatırımcılar tarafından tercih edilir. ONS altın, küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki değişikliklerden daha az etkilenir ve genellikle daha yüksek bir alım satım marjı ile işlem görür.

Gram Altın ve ONS Altın Arasındaki Farklar

  • Ölçü Birimleri: Gram altın, altın fiyatının gram başına belirlendiği bir altın türüdür. ONS altın ise altın fiyatının ons başına belirlendiği bir altın türüdür.
  • Yatırımcı Profili: Gram altın, küçük yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilirken, ONS altın daha büyük yatırımcılar tarafından tercih edilir.
  • Fiyat Değişkenliği: Gram altın fiyatı, altın fiyatlarının günlük dalgalanmalarından daha fazla etkilenirken, ONS altın fiyatı küresel piyasalardaki altın fiyatlarındaki değişikliklerden daha az etkilenir.
  • Alım Satım Marjı: ONS altın, daha yüksek bir alım satım marjı ile işlem görürken, gram altın daha düşük bir alım satım marjı ile işlem görür.

İlginizi çekebilir: Web Tarayıcısı Opera, Üretken Yapay Zekayı Entegre Ediyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir