Para İle İlgili 3 Yetenek

Para İle İlgili 3 Yetenek
Para İle İlgili 3 Yetenek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Para nedir diye sorsalar, basit bir şekilde cevaplanır: Devletin bastırdığı ve ülke içinde ödeme aracı olarak kullanılan değer birimidir. Yalnız işte gerçek hayatta, özellikle yaşadığımız dönemde para bu kadar basit bir söylem değil.

Hayatta en önemli şey sağlık diyenlerin bile, para olmadan sağlıkta olmuyormuş dediği günlerdeyiz artık. Çünkü sağlık için iyi bir beslenme, lazım olduğunda iyi bir hastane, doktor, psikoloji, stressiz ortam lazım ve dönüp baktığımızda bunları karşılayacak tek şeyinde para olduğunu görüyoruz.

Tabi parayı kazanmak kadar elinde tutabilmek de önemli. Eskilerin dediği gibi, önemli olan parayı kazanmak değildir asıl önemli olan nasıl harcadığındır. Bulunduğumuz dönemde ise para ile ilgili 3 farklı yetenek; kazanmak, harcamak ve değerlendirmekti. Yalnız bu üçü birbirinden farklı yeteneklerdir. Neden mi?

Çok yetenekli ya da çok zekisinizdir. İyi bir mesleğiniz ya da yeteneğinizle birleşen bir şansa sahipsinizdir. Bu size para kazandırır evet ama sizi büyültmez, yerinizde saydırır eğer değerlendirmezseniz elinizdeki para ve yetenekleri. Basit bir örnekle, yeteneğiniz ve zekânız sayesinde çok kazandınız ama zaafınız sayesinde kumar oynadınız. Bu sizden aldığınızı götürür ne kadar kazanırsanız kazanın.

Harcamak….”Atalarımızın dediği gibi ayağını yorganına göre uzat” ama aynı zamanda felsefi bir düşünce olarak “Bugünü yaşa yarın çok geç olabilir” Bu durumda ne kazandığımızdan fazlasını harcamalıyız ne de pintilik diye tabir edilen hayattan hiç bir zevk almadan gitmemize neden olacak kadar tutumlu olmalıyız.

Son olarak ise elimizdekini değerlendirmek. Bu da para ile ilgili başka bir yetenek. Çünkü herkes kazanabilir, harcayabilir ya da tutabilir ama herkes değerlendiremez. Yani herkes parayı çalıştıramaz. Bazen yapmak istemez, bazen de beceremez. Oysa kazılan para miktarına göre, altın da alınabilir, evde alınabilir. Bir ticaret işine de atılabilir, bankaya da yatırılabilir. Daha pek çok yöntem vardır bilinen ama denenmeyen ya da sabır istediği için denenmekten kaçınılan.

Hayat gibi düşünmek lazım. Hayatta kazanılır, harcanılır ya da değerlendirilir. İyi bir hayata, iyi bir maddi güç ve sağlıkla tutunabilmeniz dileğiyle bol kazançlar dileriz.

İlginizi çekebilir: Girişim Yatırımcılığı Nedir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir