Tasarruf Yaparken Yapılan 3 Sık Hata

Tasarruf Yaparken Yapılan 3 Sık Hata
Tasarruf Yaparken Yapılan 3 Sık Hata
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tasarruf, elde olan paranın riski olmayan bir yatırım aracına yatırılması ya da kazanılan paranın bir kenara koyulmasına denir. İnsanlar uzun yıllar tasarruf yaparak hayatlarını sürdürüyor ve tasarruf yapmak zaman içeresinde bir yaşam tarzı haline geliyor. Yalnız kenara paraya koyarken birtakım yanlışlıklar yapılıyor ve sahip olunulan kaliteli hayattan da olmamak gerekiyor. Bu yüzden sizler için tasarruf yapılırken yapılan 3 sık hatayı sıraladık.

1-Temel İhtiyaçlardan Kısmak

Pandeminin başlamasıyla birlikte insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Bireyler bir kısmı evlerine gidemezken bir kısmı da evden çalışmaya başladı.

Salgın dolaysıyla insanların temel ihtiyaçlarını karşılanması ve ekonominin sürekli olarak dönmesi üzerine devletler karşılıksız olarak para bastılar ve insanlara dağıttılar. Bu para miktarı pandemi öncesi dünyada olan para miktarının neredeyse 10 katı olarak tahmin edilebilir.

Temel ekonomi derslerinden de bilindiği üzerine hangi ürüne talep varsa o ürünün fiyatı yükselir, bu yüzden herkes pandemi zamanında dağıtılan parayı yükselen fiyatlara karşı kripto para ve borsalara yatırarak birikim yapmaya başladılar. Yatırım araçlarında rekor fiyatlar gözlemlendi ancak bazı insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamayarak para kazanma hırsı ile tüm parasından oldu.

Günümüzde internete, su, elektrik ve yemek malzemelerine ulaşmak temel ihtiyaçlar olarak tanımlanır. Yastık altına para koyarken temel ihtiyaçları ödenen miktardan kesinlikle kısılmaması gerekiyor, basit bir hata olarak gözükebilir ancak mutlaka dikkate alınması lazım.

2-Kulaktan Dolma Bilgiler

Bu konu özellikle araştırmadan ve çevresinden duyduğu tavsiyeler alan insanlar içindir. Pek çok kişi, elden bir bilgi veya kanıt olmadan çevresindeki insanların sözlerine dikkate alarak harekete geçebiliyor. Bu sosyal medya platformlarında yatırım araçları hakkında konuşanlar olsun ya da kripto para piyasalarında bir coinin reklamını yapmak olsun hepsi kulaktan dolma bilgiler olarak kabul edilir. Aslında burada devreye girmesi gereken şey, araştırma yapmaktır. Yatırım aracı ya da milyonlarca ürün arasından uygun olanı seçerek paranın korunması mümkündür.

3-Elde Olan Fırsattan Olmak

Herkesin hayatında güzel kapılar aralayacak fırsatlar çıkabiliyor, bazen bu fırsatlar yüksek riskler barındırırken bazen de az risk barındırabiliyor. Risk konusunda anlaşılması gereken nokta az miktarlarda para ile deneyimlemek ve süreci takip etmektir.

Fırsatlar genel olarak yeni trendlerin habercisidir. Trendler de genel olarak insanlar tarafından kabul görür ve geleceği parlak olarak nitelendirilir. Fakat uzun ömürlü olmayabilir. Trendler yüzünden insanlar parasından olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra mantığın sığmadığı trendler oldukça tutabiliyor ve uzun ömürlü girişimler olarak kalabiliyor. Her şey insanın hayal gücü ile alakalı. Elde olan fırsatlardan da bu yüzden olmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Kripto Para Yatırımcısı Kadınların Yatırım Tavsiyeleri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir