Bir Hukuk Bürosu, OpenAI’ye Dava Açtı

Bir Hukuk Bürosu, OpenAI'ye Dava Açtı
Bir Hukuk Bürosu, OpenAI'ye Dava Açtı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, 2023 yılının en çok konuşulan şirketlerinden biri oldu. Başarılı firma, yapay zeka alanındaki çalışmaları ile dünya çapında yankı uyandırdı.

Ayrıca pek çok kurumsal markadan da ciddi mana da yatırım aldı. Fakat şirkete dair önemli bir gelişme yaşandı. Aktarılan bilgilere göre bir hukuk firması, internetteki kullanıcı verilerini kötüye kullandığı için OpenAI’ye dava açtı.

OpenAI, uzun süredir dünyayı kasıp kavururken ChatGPT hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Bu iddia, şirket aleyhine toplu dava açılmasına neden oldu.

Verilerin kötüye kullanılması nedeniyle OpenAI’ye toplu dava açıldı

Ünlü sohbet robotu ChatGPT dünyayı kasıp kavururken, geliştirici OpenAI için işler biraz daha kötüye gidebilir.

Bir hukuk firması, internet üzerindeki verilerin kötüye kullanılması ve işlenmesi nedeniyle şirkete karşı toplu dava açtı.

Yerel hukuk firması Clarkson tarafından Kuzey Kaliforniya’daki federal mahkemede açılan dava, kullanıcıların sosyal medya yorumundan, blog gönderisinden, Wikipedia makalesinden ve aile tariflerinden alınan verilerin kötüye kullanıldığını iddia ediyor.

Davadaki 16 davacı, OpenAI’nin ChatGPT ile etkileşimlerinden elde edilen kişisel bilgilere yasa dışı bir şekilde eriştiğini iddia ediyor.

Bu iddialar doğrulanırsa, OpenAI, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası gibi davalarda ciddi yasa ihlalleriyle suçlanacak. Microsoft, aynı zamanda OpenAI’de büyük bir yatırımcı olduğu için davada sanık olarak da adlandırıldı.

İlginizi çekebilir: Popüler Kripto Borsasının Pazar Payı Yılın Dip Noktasında!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir