Bu Altcoine Dikkat Edilmeli! Defrost Hakkında İddialar!

Defrost
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu, yatırımcılarını dolandıran ilk kripto projesi değil. Kendi senaryolarını yazdılar ve sonra bunu herkes üzerinde denediler. Defrost hakkındaki iddialar korkunç ve büyük olasılıkla doğru.

CertiK projesi bugün yeni bir duyuru yayınlayarak bir siber saldırının hedefi olduğunu iddia etti. Ancak kullanıcılar, aralarında tanınmış bir isim olan Niel de la Rouviere’in de bulunduğu CertiK’in arkasındaki ekibi “sahte vaatler satarak kendilerini dolandırmakla” suçluyor. Altcoinin değeri ilginç bir şekilde yükseliyor.

26 Aralık’ta blockchain güvenlik firması CertiK, Avalanche Blockchain (“Avalanche”) üzerinde faaliyet gösteren DeFi platformu Defrost Finance‘in (“Defrost”) bir dolandırıcılık olduğunu iddia eden bir uyarı yayınladı. CertiK, Defrost’u bu şekilde etiketleme kararını desteklemek için şunları yazdı:

 

“24 Aralık’ta @DefrostFinance üzerinde bir çıkış dolandırıcılığı gördük. Ekibin birden fazla üyesiyle iletişime geçmeye çalıştık ancak yanıt alamadık; yardımcı olmak için elimizdeki tüm bilgileri kullanıyoruz.”

 

Bir gün önce Defrost Finance, dijital para biriminin yasadışı kullanımını içeren bir dolandırıcılık olan “flaş kredi” saldırısına uğramış ve protokol kullanıcılarının varlıklarından 12 milyon dolar çekilmişti. Blockchain analiz firması PeckShield de operasyonun para sızdırmak için kullanılan bir “rugpull” ya da kısa ömürlü bir dolandırıcılık olduğunu iddia eden bir uyarı yayınladı:

 

“@Defrost_Finance’ın rugpull’unun hileli olduğu konusunda bizi uyaran bir topluluk bilgisi aldık. Analizimiz, sahte bir teminat belirtecinin eklendiğini ve mevcut kullanıcıların fonlarını tasfiye etmek için kötü niyetli oracle’ların kullanıldığını gösteriyor. Zararın 12 milyon dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.”

Altcoin Neden %100 Üzerinde Yükseliş Yaşadı?

Projenin yerel tokenı bugün %100’ün üzerinde bir fiyat artışı yaşadı ki bu kulağa saçma gelebilir. Ancak günlük işlem hacmini kontrol ettiğinizde – sadece 5 bin dolar – hareketin yapay olduğu ortaya çıkıyor: bir veya birkaç trader değerini kasıtlı olarak yükseltmiş olabilir.

Yatırımcıların dolandırıcılık iddiaları karşısında son derece temkinli olmaları önemli. Defrost son açıklamasında saldırgana çalınan varlıkların %20’si kadar ödül ödemeyi teklif etti ve duyurular yapmaya devam ediyor.

CertiK tarafından denetlenen bir projenin aynı denetim şirketi tarafından dolandırıcılık olarak etiketlenmesi size garip gelebilir. Birçok kullanıcı şirkete bu konuda sorular yöneltti ve CertiK denetimlerinin güvenilirliği konusunda da endişeler var. Şirket bunlar için sosyal medya üzerinden şu şekilde bir duyuru yaptı:

“Defrost için istismar edilen borçlanma sözleşmesi (Borrowing Contract) denetimimizin kapsamı dışındaydı. Bu proje için sadece kaldıraç kodlarını ve süper kasa kodlarını denetledik.”

Edinilen son bilgilere göre ise fonların saldırganın geri iade etmesi sonucunda mağdurlara geri dağıtılacağı belirtildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
2
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir