Dogecoin (DOGE) Ne İşe Yarar?

Dogecoin (DOGE) Ne İşe Yarar?
Dogecoin (DOGE) Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meme token çılgınlığı 2021 yılında devasa seviyelere ulaştı. Bu alanın en büyük öncülerinden biri de Dogecoin olarak bilinmektedir. Peki, son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Dogecoin nedir? DOGE, 2013 senesinin aralık ayında yatırımcıların karşısına çıktı. Başlangıçta sadece şaka amaçlı bir dijital varlık olma özelliğini taşıyordu. Gün geçtikçe bu durum değişti ve beklenmedik bir ilgi gördü. Dogecoin günümüzde geleneksel finans sisteminde yer alan işlem ücretlerini ortadan kaldırma konusunda önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda oldukça eğlenceli bir ödeme sistemi olarak faaliyet gösteriyor.

Dogecoin Kurucuları

Dogecoin projesinin temellerini Jackson Palmer ve Billy Markus attı. Ancak bir süre sonra Dogecoin kurucuları dağıldı. Bu dijital varlık, 2014 senesinde işlem hacmi açısından çok sayıda kripto para birimini geride bıraktı. Yaşanan bu yükseliş istikrarlı bir şekilde devam etti. DOGE’nin blockchain alanında bir devrim yaratma gibi amacı yoktur. Transferler, Litecoin kripto para biriminin kurduğu blockchain ağı üzerinden gerçekleşir. Yani LTC ağındaki değişiklikler Dogecoin ağı içinde geçerlidir.

Dogecoin Özellikleri

Dogecoin (DOGE), adını ünlü bir internet karakterinden almaktadır. Diğer token’lara kıyasla daha dost canlısı bir dijital varlık olma amacıyla hayata geçirilmiştir. Birincil hedefi, lider kripto para birimi Bitcoin’in karmaşıklığından kaçmaktır. Ek olarak DOGE, en büyük topluluklardan birine sahiptir. Sosyal medya platformlarında milyonlarca kişiden oluşan bir hayran kitlesi mevcut. Dogecoin’i diğer token’lardan farklı kılan en önemli özelliği deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. Dolaşımdaki DOGE ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmaktadır. Örneğin, BTC’nin arzı 21 milyon adettir. Dolayısıyla belirli bir sınıra ulaşıldığında madencilik işlemleri karlı olmaktan çıkacaktır. Fakat Dogecoin uzun vade de çok daha avantajlıdır.

Dogecoin Madenciliği

Dogecoin nedir sorusunu ve özelliklerini kavradığımızda göre madencilik işlemlerine geçebiliriz. Piyasada aktif halde olan binlerce token mevcut. Bunların bazıları madenciliğe elverişliyken bazılarında bu işlemleri gerçekleştirebilmek olanaksızdır. Dogecoin, madenciliğe elverişli grupta yer almaktadır. Dogecoin madenciliği için bir ekran kartı ya da ASIC makine gereklidir. Madencilik, çeşitli matematiksel formüllerin çözülmesi sonucunda kullanıcıların ödüllendirilmesini kapsar. İşte bu teçhizatlar, bahsi geçen matematiksel formülleri çözme konusunda önemli rol oynuyor. Madencilik işlemleri için öncelik bir madencilik havuzuna bağlanmalısınız. Cihazlarınızın kazım gücüne göre kazancınız da değişiklik gösterecektir. Ayrıca piyasadaki fiyat dalgalanmaları da gelirlerinizi etkileyecektir.

İlginizi çekebilir: Ünlü Kripto Borsası bitFlyer’ın Eski CEO’su Göreve Dönmek İstiyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir