Dogecoin Nedir, Ne İşe Yarar?

Dogecoin Nedir
Dogecoin Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda yatırımcıların çokça söz ettiği Dogecoin (DOGE), 2013 Aralık ayında ortaya çıktı. Günümüzde, yatırım ve işlem amaçları doğrultusunda daha fazla tercih edilmesi kaynaklı, Dogecoin (DOGE) ve türevi kripto paralar, dijital para piyasasında göz ardı edilmeyecek konumda.

Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından tasarlanan Dogecoin (DOGE), bankacılık işlem ücretlerinin olmadığı ve eğlenceli bir ödeme sistemi oluşturmak amacıyla ortaya çıktı. Ocak 2014 tarihinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini geride bırakarak büyük bir işlem hacmi oluşturdu. Bu yükseliş Dogecoin (DOGE) için 7 Ocak 2018 tarihinde 0,017 dolar zirvesine kadar devam etti.

Dogecoin (DOGE), yenilik çıkarma amacı olmamasından dolayı, transferleri Litecoin blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Litecoin ağında yapılan güncellemeler Dogecoin (DOGE) ağı için de uygulanır. İlk olarak ortaya çıktığında Dogecoin (DOGE) her blok için kullanıcıya rastgele ödüller veriyordu, ancak zamanla statik bir değer aldı.

Dogecoin (DOGE) Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin (DOGE), ünlü bir internet karakterinden esinlenilerek tasarlanarak daha kolay erişilebilir ve kullanıcı dostu bir kripto para olmayı hedeflemiştir. Böylece, Bitcoin’in çok fazla karmaşık işlemlerinden kaçınmak isteyen kullanıcılara erişim sağlanmıştır. Dogecoin (DOGE) kripto piyasasına bakıldığında, en aktif ve en büyük topluluklara sahip olmasıyla bilinmektedir. Bu kripto para özellikle bahşiş için yaygın olarak kullanılmakta ve çeşitli projelerin finanse edilmesi amacıyla özendirilmektedir. Kullanıcılar tanınmış kişilere DOGE ile bahşiş vermektedirler.

Dogecoin (DOGE)’in diğer kripto para birimlerinden farkı, enflasyonist olmasıdır. Bu da demektir ki, dolaşımdaki Dogecoin (DOGE) miktarı herhangi bir sınırlama olmaksızın artar. Bununla birlikte, Bitcoin ve benzeri para birimleri sınıra ulaştığında madenciliğe devam etmek karlı olmaz. Bu nedenle Dogecoin (DOGE) uzun vadeli yatırım için cazip bir seçenektir.

Kişilerin Dogecoin (DOGE) satın alma hedefine ulaşmaları için genelde ilk adımı Dogecoin (DOGE) madenciliği oluşturmaktır. Blockchain’de işlemlerin onaylanmasının ardından belli bir ödül olarak yeni Dogecoin (DOGE) sahibi olunur. Bu süreçte karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için güçlü donanımlara sahip bilgisayarlar tercih edilir. Bu cihazlar işlemci, ekran kartları ve ASIC makinelerdir.

İlginizi çekebilir: Theta Network Nedir, Ne İşe Yarar?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir