Finansal Özgürlüğe Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 7 Alışkanlık

Finansal Özgürlüğe Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 7 Alışkanlık
Finansal Özgürlüğe Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 7 Alışkanlık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pek çok insan için, yeterli nakit paraya, yatırımlara ve tasarrufa sahip olmak en önemli önceliktir. Emekli olmanızı veya istediğiniz herhangi bir kariyeri sürdürmenizi sağlayacak finansal bir ortam geliştirmek, aynı zamanda her yıl belirli bir miktar para kazanma baskısını ortadan kaldırmak anlamına da gelir.

Ne yazık ki, çok fazla insan finansal bağımsızlığa sahip değil. Ara sıra meydana gelen mali acil durumların olmadığı durumlarda bile, aşırı harcamaların getirdiği sürekli artan borç yükü, hedeflerine ulaşmalarını engelliyor. Kasırga, deprem veya salgın gibi büyük bir kriz tüm planları tamamen bozduğunda güvenlik ağlarındaki ek boşluklar ortaya çıkar.

1-Hayatınızın Hedeflerini Belirleyin

Finansal bağımsızlığı nasıl tanımlarsınız? Genelde herkes bunu ister ama bu çok belirsiz bir hedeftir. Toplamlar ve son tarihler konusunda kesin olmalısınız. Hedeflerinize ulaşma olasılığı, özgüllük düzeyleriyle birlikte artar.

Bu üç hedefi yazılı hale getirin:

  • Yaşam tarzınız için gerekenler
  • Bunun gerçekleşmesi için hesabınızda ne kadar nakit olması gerekir?
  • Bu kadar tasarruf için sınır kaçtır?

Düzenli aralıklarla finansal dönüm noktaları oluşturun. Hedef kağıdını mali klasörünüzün önüne koyun ve tüm tutarları ve son teslim tarihlerini tam olarak yazdığınızdan emin olun.

2-Aylık Bir Bütçe Oluşturun.

Tüm faturaların ödenmesini ve tasarrufların planlandığı gibi ilerlemesini sağlamanın en iyi yolu, aylık bir hane bütçesi oluşturmak ve buna bağlı kalmaktır. Ek olarak, bir rutine sahip olmak, hedeflerinize bağlı kalmanıza ve kendinizi şımartma dürtüsüne karşı koymanıza yardımcı olur.

3- Tüm Kredi Kartı Borcunuzu Ödeyin

Para biriktirme süreci yüksek faizli tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla zehirleniyor. Faturayı her ay tam olarak kapatmaya özen gösterin. Faiz oranları genellikle önemli ölçüde daha düşük olduğu için öğrenci borçlarını, ipotek kredilerini ve diğer karşılaştırılabilir kredileri ödemek acil değildir. Yine de bu kredilerin zamanında geri ödenmesi, faiz oranlarının düşürülmesi kredi notunu iyileştirmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

4- Şimdi Yatırım Zamanı

İnsanlar kötü piyasalarda yatırım yapma fikrinden şüphe duyabilir, ancak tarihsel olarak servetinizi artırmak için bundan daha iyi bir şans olmamıştı. Yalnızca bileşik faizin büyüsü sayesinde paranız muazzam bir şekilde büyüyecek, ancak gerçek büyümeyi görmek için çok zamana ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, Warren Buffett gibi milyarderler tarafından popüler hale getirilen hisse senedi seçimini uzman yatırımcılar dışında herhangi birinin denemesinin hata olacağını unutmayın.

5- Mülkünüzün Bakımı

Araçlar ve çim biçme makinelerinden ayakkabı ve giysilere kadar her şey, mülk bakımı olduğunda daha uzun süre dayanır. Bakım, yenilemeden çok daha ucuz olduğu için göz ardı edilmemesi gereken bir yatırımdır.

6-İmkanlarınızın Altında Yaşayın

Daha azdan en iyi şekilde yararlanmaya odaklanan bir zihniyet, tutumlu bir yaşam tarzına hakim olmak için gereklidir ve bu düşündüğünüzden daha basittir. Gerçekte, birçok başarılı insan varlıklı hale gelmeden önce imkanları ölçüsünde yaşama pratiği oluşturdu. Sade bir yaşam tarzını benimsemek zor değil. Bu, basitçe ihtiyacınız olan ürünler ile arzu ettiğiniz şeyler arasındaki farkı anlama yeteneğinizi geliştirmeyi ve ardından finansal refahınızda önemli gelişmeler sağlayacak mütevazı değişiklikler yapmayı gerektirir.

7- Sağlığınızı Koruyun

Bakım fikri vücudunuz için de geçerlidir ve mükemmel fiziksel sağlığı korumanın finansal refahınız üzerinde çok olumlu bir etkisi vardır. Sağlığınıza yatırım yapmak çok basit. Doktorunuz ve diş hekiminizle rutin kontroller planlamayı ve size verilen tıbbi tavsiyelere uymayı unutmayın. Daha fazla egzersiz ve daha iyi bir diyet dahil olmak üzere basit yaşam tarzı düzenlemeleri ile birçok tıbbi durum tedavi edilebilir ve hatta önlenebilir.

İlginizi çekebilir: EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir