Kaçınılması Gereken 6 Finansal Hata

Kaçınılması Gereken 6 Finansal Hata
Kaçınılması Gereken 6 Finansal Hata
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıklıkla ciddi finansal zorluklarla sonuçlanan en tipik parasal hatalardan bazılarına bakacağız. Halihazırda maddi sıkıntı içinde olsanız bile, bu hatalardan kaçınmak ölüm kalım meselesi olabilir.

1-Fazla ve Gereksiz Harcamalar

Büyük meblağlar bazen bir seferde kaybedilir. Akşam yemeğine çıktığınızda veya o duble mocha kahveyi aldığınızda, bu çok büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak her şey bir araya gelir. Ek kredi kartı, araç veya diğer yükümlülükleri karşılamak için kullanılabilecek yılda 5000 TL gibi rakamlar harcıyorsunuz. Mali zorluk içindeyseniz bu hatadan kaçınmak son derece önemlidir; sonuçta, haciz veya iflastan sadece birkaç dolar uzaktaysanız, her dolar her zamankinden daha fazla anlam ifade edecektir.

2-Sürekli Ödemeler

Her yıl aylık ödemeler yapmaya devam ettiğiniz şeylere gerçekten ihtiyacınız var mı? Kablolu televizyon, müzik hizmetleri ve lüks spor salonu üyelikleri, karşılığında çok az şey bırakarak sürekli harcama yapmanıza neden olabilecek şeylere birkaç örnektir. Daha yalın bir yaşam tarzını benimsemek, paranız kısıtlı olduğunda veya sadece daha fazla tasarruf etmek istediğinizde birikimlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu sizi maddi sıkıntılardan koruyacaktır.

3-Kredisiz Yaşamak

İhtiyaçlar için ödeme yapmak adına kredi kartı kullanmak oldukça yaygın hale geldi. Ancak, giderek daha fazla insan, fatura tamamen ödenmeden giden bakkaliye, benzin ve diğer çeşitli ürünlere çift haneli faiz oranları ödemeye hazır olsa bile, bunu yapmak ihtiyatlı bir mali karar değildir. Kredi kartı faiz oranları ile tahsil edilen şeylerin maliyeti önemli ölçüde artmaktadır. Bazen, kredi kullanmak kazandığınızdan daha fazlasını harcamanıza neden olabilir.

4-Evinize Fazla Harcama Yapmak

Ailesi ile yaşamayanlar için stüdyo daireleri kiralaması ya da satın alması tavsiye edilir. Hepinizde biliyorsunuz ki ülkemizde ev fiyatları son yıllarda yükselişe geçti. Ayrıca ülkenin jeopolitik konumundan dolayı savaş çıkan ülkelerin vatandaşları Türkiye ye sığındılar. Bu yüzden ev kiraları ve satış fiyatları normalden çok daha yüksek meblağlarda satılmaya başlamıştır.

5-Emekliliğe Yatırım Yapmamak

Paranızı piyasalarda veya gelir getiren diğer varlıklarda sizin için çalıştırmazsanız, çalışmayı asla bırakamayabilirsiniz. Rahat bir emeklilik için, belirlenen emeklilik hesaplarına aylık ödemeler yapmak çok önemlidir.

6-Lack of a Plan

Finansal geleceğiniz mevcut duruma bağlıdır. İnsanlar televizyon izleyerek veya sosyal medyada gezinerek sayısız saat harcarken, haftada iki saati paranız için ayırmanız imkansızdır. Hedefinizin farkında olmalısınız. Finansal planlama için zaman ayırın.

İlginizi çekebilir: Merkez Bankasının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir