Litecoin (LTC) Ne İşe Yarar?

Litecoin (LTC) Ne İşe Yarar?
Litecoin (LTC) Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Litecoin, uzun süredir piyasa değeri açısından en değerli kripto para birimleri listesindeki güçlü konumunu koruyor. Bitcoin ve Ethereum gibi devlere kıyasla daha geri planda kalsa da sayısız kullanıcının yatırım portföyünde kendisine yer buluyor. Peki, en köklü kripto projelerinden biri olarak nitelendirilen Litecoin nedir, ne işe yarar? Şimdi ayrıntılara geçelim.

Litecoin Nedir?

Bireysel kullanıcılar yatırımlarını genellikle en değerli dijital varlıklar etrafında şekillendirir. Litecoin’de bu grupta yer almaktadır. Fakat kripto endüstrisine merak salan yeni yatırımcılar LTC’ye pek fazla aşina değil. Dolayısıyla Litecoin nedir sorusu kaçınılmaz oluyor. Litecoin’in temelleri 2011 senesine kadar dayanıyor. Arkasında ise eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee bulunuyor. Litecoin’in kısaltması ”LTC” olarak bilinmektedir. Proje, temelde Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Ancak aralarında bazı farklılıklar var. Litecoin, Bitcoin ağında yer alan hataların giderilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Herhangi bir merkeze bağlı değildir. Açık kodlu blokzincir sistemi üzerinde işlem görmektedir. Aynı zamanda ilk altcoinlerden biridir. En büyük özelliği, minimum maliyetlerle transfer imkânı sunmasıdır. Litecoin blokzinciri BTC’nin aksine daha hızlı blok oluşturur. Doğal olarak işlemler de daha hızlı onaylanır.

Litecoin Avantajları

Litecoin, Bitcoin’e benzer özellikler barındırsa da ayırt edici farkları mevcut. Litecoin, Bitcoin’den daha farklı bir algoritma kullanmaktadır. Litecoin avantajları arasında en dikkat çekici nokta, LTC’nin madenciliğe elverişli olmasıdır. Bu algoritma, madencilik işlemlerinin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesini mümkün kılıyor. Sistem gereksinimlerini asgari düzeyde tutarak maliyetleri düşürüyor. Mining (madencilik) işlemlerindeki bu eşsiz avantaj, işlem onay sürelerini de ciddi oranda etkiliyor. Aynı zamanda gönderim hızını da büyük ölçüde artırmaktadır. Litecoin’in diğer avantajları ise şu şekildedir:

  • Litecoin sisteminde blok oluşma süresi 2.5 dakikadır.
  • Kişisel bilgisayarlar ile sürekli madencilik yapılabilir.
  • Dolaşımda bulunacak toplam Litecoin sınırı 84 milyondur. (Bu rakam Bitcoin’de 21 milyondur)
  • Yerli ve yabancı pek çok kripto para borsasında alım-satım işlemlerine açıktır.

Yukarıdakilere ek olarak daha birçok madde eklenebilir. Litecoin, bahsi geçen avantajlar neticesinde en değerli token’lar arasındaki varlığını devam ettiriyor. Böylece Litecoin nedir sorusuna ve avantajlarına değinmiş olduk. Gelecek vadeden bir kripto projesi arıyorsanız LTC’ye bir şans verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ünlü Kripto Borsası bitFlyer’ın Eski CEO’su Göreve Dönmek İstiyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir