Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda metaverse nedir sorusu çok sık gelmeye başladı. Metaverse, Türkçe olarak sanal evren anlamına gelmektedir. Metaverse, arttırılmış sanal gerçeklik cihazları ile girilebilen 3 boyutlu ve kalıcı sanal bir ortamdır. Bu sebeple evren ötesi ve öte evren olarak da adlandırılır.

Metaverse, yapısı itibariyle insanlara teknoloji ile bulunduğu zamandan ve mekandan uzaklaşarak yepyeni bir boyuta ulaşma imkanı verir. Bu anlamda metaverse; tüm toplumları, kültürleri ve gelişmiş teknolojileri bir araya getiren, insanlara yeni bir ekonomik altyapı ve yeni bir toplum yaratan siber bir düzlem olarak ifade edilebilir. Bu sebeple metaverse geleceğin yaşam tarzlarından biri olmaya aday olarak gösterilmektedir.

Metaverse, oldukça büyük yatırımlar almaktadır. Bu yatırımcılardan bazıları Facebook, Microsoft ve Roblox gibi oyun platformlarıdır.

Metaverse Terimleri Nelerdir?

Sanal Dünya: Çok sayıda kişi tarafından aynı anda erişim şansı sunan simüle edilmiş 3 boyutlu bir ortamdır. Bu ortam aracılığıyla kişilerin gerçek zihinsel verilerini, davranışlarını ve iletişimlerini görüntüler. Günümüzde oyunlarda sanal gerçeklik kullanılmaktadır. Ancak ilerde hayatın başka pek çok yerinde de kullanılması beklenmektedir.

Karma Gerçeklik: Basit bir ifadeyle gerçek hayat ile dijital hayatın bir araya getirilmesi olarak ifade edilebilir. Video oyunları, sağlık hizmetleri ve insan-robot işbirliği günümüzdeki bazı kullanım alanları arasında yer alır.

Artırılmış Gerçeklik: Dijital duyusal verilerle gerçek dünyadaki nesneleri bir araya getirerek gerçek dünyayı zenginleştirmeyi amaçlayan teknolojidir.

Sanal Ekonomi: Sanal birimlerin alım satım işlemi ile başlayan yeni bir ekonomik işlem türüdür. Oyunlarda yapılan alım satımlar ile para kazanma, kripto para birimleri ile para kazanma ve tokenler ile para kazanma buna örnektir.

Metaverse Nedir? Gelişim Süreci

İlk kez 1992 yılında bir bilim kurgu romanında Metaverse kavramından bahsedilmiştir. Bu romanda kavram kurgusal bir dünyayı ifade etmiştir. Bu dönemde aşırı abartılı bulunduğu için eleştirilmiştir.

Facebook’un Metaverse ve sanal gerçeklik kavramına ilgi duymaya başlamasından sonra konu daha çok ön plana çıkmaya başlamıştır. Facebook oldukça fazla insanın verilerine sahiptir. Bu da kimi insanlarda yapay zekaya sahip bir yapay dünyanın insanlığı tehdit edebileceği endişesini doğurmuştur.

Metaverse ile sanal bir dünya ve toplum oluşturulmak istenmektedir. Bu toplumun para birimleri kripto paralar olarak işlem görmektedir. Seul, bu sanal dünyaya giriş yapan ilk şehirdir.

Bu teknoloji insanlara fiziksel efor harcamadan bir şeyleri yapabilme şansı sunmayı hedeflemektedir. İlerde sanal gerçeklik cihazları ile sosyal aktiviteler, alışveriş ve daha pek çok şeyin yapılabileceği düşünülmektedir. 2020’de Travis Scott tarafından metaverse ortamında bir sanal konser düzenlenmesi bunu doğrular niteliktedir.

Metaverse kavramının eğitim programlarında kullanılması da başka bir tartışma konusudur. Metaverse ile kişiye özgü eğitim yapılabilmesi kolaylaşacaktır. Bununla birlikte bunun için ileri bir teknoloji gerektiği açıktır. Böylece metaverse nedir sorusunu açıklığa kavuşturmuş olduk. Şimdi sıkça sorulan sorulara geçebiliriz.

Metaverse Hakkında Merak Edilenler

1- Metaverse’in Sahibi Kimdir?

Metaverse hiç bir ülkeye veya kişiye ait değildir.  Pek çok kişi Facebook’a ait olduğunu düşünmektedir fakat bu yanlıştır. Facebook, sanal gerçeklik ve yapay zekaya büyük yatırımlar yapmaktadır. Ancak metaverse, kimseye ait olmayan herkese açık bir platformdur.

2- Metaverse Zararlı Mıdır?

Teknolojinin her türünün fazlası zarardır. Sanal ortamda fazla vakit geçirmek insanın gerçeklikle olan bağını azaltacaktır. Kişide tembelliği ve dürtüselliği artıracaktır.

3- Metaverse Tek Bir Evren Mi?

Metaverse, internetteki herşeyin ve tüm dijital dünyanın birleştiği paralel bir evren olarak düşünülebilir.

İlginizi çekebilir: ICO Modellerinin Yeni Fon Olanakları Nelerdir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir