Yapay Zeka Destekli Kripto Para Projeleri

Yapay zeka destekli kripto para projeleri 2023 yılına damga vuracak gibi görünüyor. Sizler için en popüler projeleri derledik.

Yapay Zeka Destekli Kripto Para Projeleri - 2023
Yapay Zeka Destekli Kripto Para Projeleri - 2023
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka destekli kripto para projeleri günümüzde hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Yapay zeka (AI) endüstrisi özellikle 2020 yılında bilinirliğini önemli ölçüde artırdı. Artık dijital alanda bu kavramı sıkça duyar olduk.

ChatGPT gibi sistemler yaygınlaşırken aynı popülerlik kripto para sektöründe de kendisini göstermeye başladı. Sizler için en popüler yapay zeka projelerini derledik. Şimdi hiç vakit kaybetmeden ayrıntılara geçelim.

Cortex (CTXC) 

Cortex (CTXC) 
Cortex (CTXC)

Cortex geliştirici ekibi projeyi tanımlarken, yapay zeka destekli dApp’leri blok zincirinde çalıştıran ilk bilgisayar ifadelerini kullanıyor. Bu sistem sayesinde AI geliştiricileri, modellerini blockchain’e yükleyebiliyor ve akıllı kontratlara dahil ediyor.

CRRC, CMET, Amazon, Mxnet, Poseidon Network, Tsinghua Üniversitesi ve Leland Stanford Junior Üniversitesi, Cortex’in teknik ve akademik ortakları olarak kayıtlara geçmiştir. Platformun birincil yerel token’ı CTXC”dir. Söz konusu dijital para, şu anda Binance gibi otoriter borsalarda işlem görüyor.

Cortex Amacı

Cortex projesinin birincil hedefi, makine modeli öğrenim modellerini blok zincir üzerinde çalıştırmaktır. Temel teknolojisi CVM’dir. Üstelik bu makine Ethereum Sanal Makinesi ile uyumludur. Ek olarak kullanıcılar bir modeli çalıştırdığında ödül sistemi devreye giriyor. Hem model geliştiricileri hem de kullanıcılar kazanç sağlayabiliyor.

Matrix AI Network

Matrix AI Network
Matrix AI Network

Yapay zeka destekli kripto para projeleri denildiğinde ilk akla gelenlerden biri Matrix AI Network’dur. Proje, yapay zeka ve blok zincirini birleştirmektedir. Açık kaynaklı ve dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur. Matrix, blok zincirlerin hızını, esnekliğini ve güvenliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Platformun temelleri 2016 senesinde atıldı.

Matrix AI Network, Hybrid PoS + PoW konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. 50 bin işlemi 1 saniyede destekleyebilmektedir. Ayrıca proje, kanser teşhisinin hızını artırmak için Pekin Kanser Araştırma Hastanesi ile işbirliği yapmıştır. Birincil hedefi, büyük ölçekli ticari uygulamaları destekleyecek hale gelebilmek için işlem hızını iyileştirmektir.

MAN Coin

MAN coin, Matrix AI Network’ün yerel kripto para birimidir. Ağda yapılan işlemler için ödemelerde kullanılır. Bunun yanında ağ içerisindeki hizmetlere ve uygulamalara erişim için de kullanılır. Proje geliştiricileri MAN token’ı Alipay’e benzeyen bir ödeme birimine dönüştürmeyi planlıyor.

Numeraire (NMR)

Numeraire (NMR)
Numeraire (NMR)

Numeraire (NMR), en popüler yapay zeka destekli kripto para projeleri arasındadır. Numerai, Ethereum (ETH) tabanlı bir riskten korunma fonu şirketi olarak bilinmektedir. Platform içerisinde yapay zeka, kriptografi, makine öğrenimi ve veri bilimi birlikte bulunur. Projede geliştiriciler ve veri bilimciler yüksek güvenliğe sahip modeller deneyebilir. Birincil amacı, veri bilimine merkeziyetsiz yapıyı getirmektir.

Numerai projesinin temelleri San Francisco’da 2015 yılında atıldı. Ayrıca piyasada bir kripto para fonu başlatan ilk hedge fonu olarak kayıtlara geçti. Ek olarak yatırım stratejisinde makine öğrenimi ve yapay zekayı bu derecede kullanan ilk hedge fonu olarak hafızalara kazındı. Numerai platformunda veri bilimcilerinin haftalık olarak tahminlerde bulunduğu yarışmalar mevcuttur. Bu yarışmalara turnuva da denir. Numerai platformu, geleneksel sistemlerin aksine borsaya katılmak için turnuva katılımcıları tarafından üretilen verilere ve tahminlere güvenir.

NMR Token

NMR token, Numerai platformunun birincil kripto para birimidir. NMR, ERC-20 tabanlı bir token’dır. Bu token’ın sahipleri, dijital varlığı her hafta belirli tahminlere stake edebilir. Kullanıcılar, başarılı tahminler neticesinde daha fazla NMR ile ödüllendirilir.

Yapay Zeka Projeleri ve Kripto Paralar 

Sonuç

Yapay zeka sistemleri, insanların pek çok işini kolaylaştırmak üzere inşa ediliyor. Sanayi, turizm ve gıda gibi alanlarda kullanıldığı gibi dijital alanda da sıklıkla başvuruluyor. Bu alanlar içerisinde kripto para sektörü de var. Yapay zeka destekli kripto para projeleri, 2023 yılında ciddi atılımlar gerçekleştirebilecek potansiyele sahip.

Herkesin bildiği üzere kripto para ve blockchain teknolojiler uzmanların övgüyle bahsettiği bir alandır. Bunların yapay zeka gibi gelişmiş sistemlerle donatılması ise bu hayranlığı daha da fazla artırıyor. Sayısız kripto para projesi yapay zeka odaklı token oluşturmak adına büyük adımlar atmaya başladı. Yukarıda bahsi geçen token projeleri, en popüler AI sistemlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Bu sistemler uzmanlar tarafından geleceğe dönük verimli bir yatırım olarak gösterilmektedir.

Böylece yapay zeka destekli kripto para projeleri konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

6
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir