Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!

Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!
Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22 Mayıs 2010 tarihi lider kripto para birimi için büyük önem arz ediyor. Bu tarihte iki pizza için sadece 10.000 Bitcoin (BTC) ödeme yapıldı. Evet. Yanlış duymadınız! Tam 10.000 Bitcoin…

Şu an mevcut Bitcoin fiyatında, bu değer 268,5 milyon ABD dolarına eşit.

Bitcoin Pizza Günü, kripto para sektöründe her 22 Mayıs’ta kutlanıyor. İlk BTC değişiminin gerçekleştiği 22 Mayıs 2010 tarihinden bu yana tam 13 yıl geçti.

Fakat bu değer piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan BTC’nin bugünkü değerine ulaşırsa gerçekten dikkate değer bir olay olarak değerlendirilmeye devam edecek.

Peki, Bitcoin Pizza Günü‘nün hikayesi nedir? Laszlo Hanyecz adlı bir kişi, 22 Mayıs 2010 tarihinde iki pizza için 10.000 BTC ödedi. Hanyecz’in bu tutarı ödemiş olması ve Bitcoin fiyatının zaman içinde katlanarak artması hikayeyi hep taze tutuyor.

Bitcoin Pizza Günü’nün kökenleri, Hanyecz’in o zamanlar popüler bitcoin formu Bitcointalk’ta “Bitcoin için Pizza mı?” Başlığını kullanmasıyla başladı. Laszlo açılış başlığında şunları söyledi:

“Birkaç pizza için 10 bin BTC ödemek istiyorum. 2 tane büyük boy olabilir. İsterseniz pizzaları kendiniz yapıp evime getirebilirsiniz ya da alıcı olarak beni gösterip sipariş verebilirsiniz. Kendim uğraşmak veya yapmak istemiyorum. Tıpkı otelde kahvaltı tabağı isteyip, onların yapıp ve getirmesi ve sizin de yiyip mutlu olmanız gibi… Pizzada olmasını sevdiğim şeyler; soğan, biber, sosis, mantar, domates vb. Eğer ilgilenirseniz lütfen benimle iletişime geçin ve anlaşma için konuşalım.”

Hikayenin başlangıcı bu şekildeydi. Etkinlikle ilgili en etkileyici şey ise Hanjecz’in bir başka açıklamasıydı.

“Bitcoin ile ödeme yaparak insanlara bir pizza aldığınızı söylemenin ilginç olacağını düşünüyorum.”

İlginizi çekebilir: FTX Yönetimi, İflastan Önce Yapılan 220 Milyon Dolarlık Anlaşma Nedeniyle Sam Bankman-Fried’a Dava Açtı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir