Burry’den Bitcoin ve Diğer Coinler İçin 2023 Tahmini: Kötü Günler Geride Kaldı

Burry’den Bitcoin ve Diğer Coinler İçin 2023 Tahmini: Kötü Günler Geride Kaldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılında yatırım araçlarının nasıl bir performans göstereceğini kimse kesin olarak söyleyemez. Dünyanın dört bir yanında insanlar, geçen ay Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırma kararının bir sonucu olarak Bitcoin ve diğer varlıkların yükseleceğini tahmin ediyor; ancak böyle bir artışın ne kadar enflasyonist olabileceği konusunda anlaşmazlık var.

Son olarak, 2008 finansal krizini ve yatırımcıların portföyleri üzerindeki etkilerini doğru tahmin eden finans dünyasının en saygın isimlerinden Michael Burry, 2023 beklentilerini açıklayan bir yazı kaleme aldı.

Ünlü isme göre enflasyon %9 ile zirve yapmış durumda ancak bugünkü verilerin daha düşük seviyeleri göstermesi bekleniyor. Ancak, talebe göre ne kadar para arzı olduğunu ölçtüğü için Bitcoin için de büyük önem taşıyan enflasyon, FED politikasının yumuşamasıyla yeniden yükselecek:

“Enflasyon zirve yapmıştır, ancak bu döngüdeki son zirve olmayacaktır. Enflasyondaki düşüş eğilimi devam edecek; hatta 2023’ün ikinci yarısına kadar eksiye bile düşebilir. Bununla birlikte, başka bir resesyon görme şansımız da var – FED gerekirse faiz artırımlarını azaltabilir ve Kongre ekonomik büyümeyi daha da artırmak için ek teşvik paketleri geçirebilir (bu süre zarfında enflasyon yeniden artacaktır).”

Bu Gelişmenin Bitcoin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Burry’nin de belirttiği gibi, enflasyon son birkaç aydır düşmektedir; Ekim ayındaki %7,1’lik rakam birkaç ay önce çoğu analistin beklediğinden daha düşüktür. Enflasyon beklentilerindeki bu geri dönüş FED’in daha fazla faiz indirimine gitmesine ve nihayetinde ekonomik büyümenin yavaşlamasına, hatta resesyona yol açacağı beklentisine yol açtı. Yatırımcılar Bitcoin gibi enstrümanlar için yükseliş yatırım ortamının geri döndüğünden umutluydu, ancak Michael Burry’ye göre bu döngünün sonuna ulaşmamış olabiliriz.

Michael Burry dünyanın en tanınmış yatırımcılarından biridir. 2008 yılında, finans uzmanları ABD konut piyasasında birçok Amerikalıyı mahvedecek ve tüm ulusları krize sokacak bir çöküş öngörürken, Burry felaketin yaklaştığını gördü ve şirketi Scion Capital’i bundan milyarlarca kâr elde etmek üzere konumlandırdı. Bu hikaye, Christian Bale’in başrolünü oynadığı ve Wall Street’teki bazı uyanık oyuncuların, dibe vurmadan önce ipoteklere karşı bahis oynayarak nasıl servet kazandıklarını anlatan “The Big Short” adlı bir filme dönüştü.

Burry’nin son yazısında vurguladığı enflasyon ve durgunluk Bitcoin için hayati önem taşımaya devam ediyor. Piyasa analistleri, deflasyonun devam etmesi halinde 2023 yılında Bitcoin fiyatında bir artış görülebileceğini belirtiyor. Ancak tam tersine enflasyonun düşmemesi ve faiz oranlarının beklendiği gibi düşmek yerine yükselmeye devam etmesi halinde BTC gibi riskli yatırım araçlarında da satış baskısının devam edebileceği vurgulanıyor.

Şu anda en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 16.700 dolar.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir