Yeni Yıla Doğru : Bitcoin Volatilitesi En Düşük Değerleri Yaşıyor!

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılına yaklaşırken, Bitcoin volatilitesinin tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığı görülüyor. Bu durum, piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olmasının etkisiyle meydana geldi. Ancak son veriler, FTX çöküşünün yatırımcılar üzerinde etkisinin azaldığını gösteriyor. On-chain verileri de, kripto para borsalarından lider kripto para çıkışının kasım ayına göre yüzde 93 oranında bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Glassnode’a göre, döviz çıkışları da altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

FTX Çöküşünün Bitcoin ve Altcoinler İçin Etkisi Azaldı

Son dönemde ortaya çıkan veriler, FTX borsasının çöküşünün Bitcoin ve altcoin piyasalarında etkisinin zayıfladığını gösteriyor. Özellikle son 6 haftalık süreçte, borsalardan BTC çıkışında ezici bir artış görülürken, cüzdanlardan çekilen BTC miktarı tam tersi bir grafik gösterdi. Glassnode’un verilerine göre, 14 Kasım’da 142.788 BTC ile zirve yapmış olan çıkışlar, şu anda on kat düştü. Ayrıca, son günlük verilere göre toplam döviz çıkışı %93,5 oranında azaldı ve borsalardan yalnızca 9.352 BTC bireysel cüzdanlara çekildi. Bu veri, son 7 ayın en düşük çıkış seviyesini gösterirken, borsaların BTC bakiyesi Noel Günü’nde 2,252 milyon BTC olarak kaydedildi. Bu veri, Ocak 2022’de kaydedilen 2,845 milyon BTC’lik zirvenin %21 gerisinde kalıyor.

Bitcoin’de Volatilitenin Düşmesinin Nedeni Noel Tatili

Son dönemde, piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olmasıyla birlikte Bitcoin ve altcoinlerde volatilite de düştü. Bu durum, yatırımcıların kripto paralarını hareket ettirmeye çok az ihtiyaç duyduklarını ve birikim yaptıklarını gösteriyor. On-chain verilerine göre, hodl yapanların bu davranışını sürdürdükleri anlaşılıyor. Bu konuda çarpıcı olan veri ise, veri sağlayıcısı Glassnode tarafından paylaşılan UTXO (harcanmamış işlem çıktısı) verileri. UTXO, 15 ayın en düşük seviyesinde bulunurken, bir ay ile bir hafta arasında değişmeyen işlem çıktıları da yılın en düşük seviyesinde görülüyor. Ayrıca, HODL Waves metriği de, hodl davranışının kısa vadede güç kazandığını gösteriyor. Veriler, aralık ayı boyunca sadece 1-2 yıl önce hareket eden Bitcoin varlıklarında artışın görüldüğünü gösteriyor.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir