İtalya Parlamentosu, Kripto Para Vergi Düzenlemesini Onayladı

İtalya Parlamentosunun kararına göre artık 2000 avronun üzerindeki kripto kazançlarından %26 oranında vergi alınacak. Detaylar haberimizde...

İtalya Parlamentosu, Kripto Para Vergi Düzenlemesini Onayladı
İtalya Parlamentosu, Kripto Para Vergi Düzenlemesini Onayladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya Parlamentosu, 2000 avronun üzerindeki kripto kazançları üzerinden %26 oranında vergi almak için yepyeni bir mevzuat yürürlüğe koydu. Bu yeni mevzuat, kripto para kazançlarını vergiye tabi kılmayı amaçlamaktadır.

Başbakan Giorgia Meloni tarafından sunulan yeni tasarı, vergi amaçlı kripto beyanında bulunanlar için bir teşvik sağlıyor. Bu teşvik, vergi borçlarının zamanında ödenmesini teşvik etmek ve kripto para konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Yeni Vergi Tasarısı Onaylandı

Parlamento tarafından onaylanan yeni bütçe planına göre, İtalya’da faaliyet gösteren kripto trader’lar, 2023 yılından itibaren %26‘lik sermaye kazancı vergisine maruz kalacak.

Reuters haber ajansının raporuna göre, Meloni hükümetinin aceleyle tamamlanan yıl sonu bütçesinde, işletmelere ve hane halkına yardım etmek amacıyla 21 milyar avroluk bir vergi indirimi de yer alıyor. Bu indirim enerji krizinin getirdiği sıkıntıları hafifletmek için kullanılacak.

İtalya’da, kripto para endüstrisinin büyük ölçüde yasal açıdan kapsam dışına kaldığında, kripto varlıklar elektronik olarak aktarılabilecek ve saklanabilecek dijital bir temsili ile ifade edilen veya benzeri teknoloji kullanılarak aktarılabilen değer ya da haklar olarak yeniden tanımlanmıştır.

İtalya’nın, Avrupa Birliği’nin MiCA düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden önce, kripto kazançların vergilendirilmesi konusunda harekete geçti. Vergiler, 2000 avro ve üzerinde kazanç elde edenler için geçerli olacak ve kripto para kullanıcılarının vergi hesaplarının daha net ve düzenli hale gelmesini sağlayacak.

İlginizi çekebilir: XRP Ledger geliştiricisi Wietse Wind, Dolandırıcılık Konusunda Uyardı

3
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir