50 Binden Fazla Yatırımcıyı Dolandıran Sahte Kripto Borsasının Yöneticisi 8 Yıl Hapis Yatacak

Güney Kore'de binlerce yatırımcıyı mağdur eden sahte kripto para borsasının üst düzey yöneticisi hapis yatacak. İşte detaylar...

50 Binden Fazla Yatırımcıyı Dolandıran Sahte Kripto Borsasının Yöneticisi 8 Yıl Hapis Yatacak
50 Binden Fazla Yatırımcıyı Dolandıran Sahte Kripto Borsasının Yöneticisi 8 Yıl Hapis Yatacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore’de yüksek profilli bir kripto borsasının üst düzey yöneticisi, 50 binin üzerinde yatırımcıyı dolandırarak suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırılacak.

V Global’in dört yöneticisi geçtiğimiz Haziran ayında 52 bin kişinin parasının toplamda 1,9 milyar dolardan fazlasını çalarak dolandırdıkları şüphesiyle tutuklandı. Dolandırıcılık, bir grup yatırımcının token’larını borsadan çekememeleri nedeniyle ortaya çıktı.

Müşteriler, V Global’in ilk hisselerinde yüzde 300 artışının mümkün olacağı söylenerek kendilerine çekmek için kullanıldı. Yargıç, eylemlerin ciddiyetinin büyük olduğunu ve finansal düzenin bozulduğunu belirterek, uzun süren davada hapis cezası verdi.

Borsanın Yöneticisine Hapis Cezası

Güney Kore’de 50 binden fazla yatırımcıyı toplam 1,9 milyar dolarını çalmakla suçlanan kripto borsasının üst düzey yöneticisi, mahkeme tarafından dolandırıcılık suçuyla suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmak üzere sekiz yıl hapse mahkum edilecek.

Suwon Bölge Mahkemesi Ceza Dairesi, V Global’in Yang soyadlı üst düzey bir yöneticisini sekiz yıl süreyle hapis cezasına çarptırdı. Oh soyadlı bir başka yönetici üç yıl hapis cezasına çarptırılırken, firmanın CEO’su olarak tanımlanan Lee soyadlı bir başka kişi ise ayrı bir davada 25 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme, ek olarak üç yıl hapis ve beş yıl sınırlı serbestlik cezası alan diğer beş kişiye de hapis cezası verdi. Polis ve savcılar, yaklaşık iki yıldır V Global borsasını soruşturuyordu. Platform, iyi niyetli bir kripto ticaret platformu olarak tasarlanmış olsa da, mahkeme bunun aslında çok katmanlı bir ponzi şeması için bir paravan olduğunu açıkladı.

İlginizi çekebilir: LUNC’de Beklenmeyen Yükseliş Devam Ediyor!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir