Çin, Ulusal NFT Platformu ile 2023’e Giriyor!

Çin Ulusal NFT Platformu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin hükümeti tarafından resmi olarak kurulan bir NFT platformu 1 Ocak’ta işlemlere başlayacak. Bu platform, ülkenin resmi devlet medya kuruluşu China Daily tarafından açıklandı ve resmi açılış töreni ile hizmete girecek.

Bu haber, NFT ekosisteminin genişlemeye ve büyümeye devam ettiğini gösterirken, aynı zamanda Çin’in bu alana olan ilgisini de ortaya koymaktadır. Bu gelişme, NFT’lerin devletler tarafından da ciddi olarak ele alındığını gösterirken, bu alanın gelecekte daha da büyümesi beklenmektedir.

Çin hükümetinin resmi olarak kurduğu bir NFT platformu, Çin Dijital Varlık Platformu olarak adlandırılıyor. Bu platformda kullanıcılar, dijital telif hakları ve mülkiyet hakları gibi önemli konuların yanı sıra NFT alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ancak, Çin’de geçerli olan yasaklar nedeniyle, kullanıcılar NFT’leri kripto para birimleriyle alamayacak.

Gelişme Çin’in NFT Alanına İlgisini Ortaya Koymuş Oldu!

Platform, özel bir şirket olan Huban Digital ile birlikte, devlet destekli China Technology Exchange ve Art Exhibitions China tarafından yönetilecek. Platform için oluşturulan blok zincirin adı ise “China Cultural Protection Chain” olarak belirlendi ve bilinen herhangi bir blok zincir projesi kullanılmadı. Bu haber, NFT ekosisteminin genişlemeye ve büyümeye devam ettiğini gösterirken, aynı zamanda Çin’in bu alana olan ilgisini de ortaya koymakta.

Çin, NFT ekosistemine yönelik hamleleriyle özellikle 2022 yılında gündemde yer aldı. Bu alana yönelik ilgi ve talep ülkede oldukça yüksek. Özellikle geçtiğimiz haftalarda bir Çin mahkemesi, dijital varlıkların mülkiyet haklarının diğer ürünlerle benzer olduğuna karar vermiş ve bu bir anlamda NFT koleksiyonlarına yasal bir alan açmıştı.

Huobi borsasının paylaştığı yıl sonu raporu da NFT aramalarının dünya genelinde DeFi ve Bitcoin gibi aramaları geride bıraktığını göstermişti. NFT aramalarında Asya ülkelerinin büyük bir çoğunluğunun olduğu görülürken, bu bölgede ilk sırayı Çin almıştı. Bu yoğun ilgi, dev şirketlerin de bu alana yönelik önemli hamleler yapmasına neden olmuştu. Örneğin Alibaba, yaz aylarında NFT satış sitesi oluşturmak isteyen geliştiricilere Alibaba Cloud tarafından sağlanacak bir altyapı sağlayacağını açıklamıştı. Aynı dönemlerde Baidu ve Tencent de benzer çözümlerine yönelik hamleler yapmıştı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir