Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, Saxo Bank’a Kripto Yaptırımı Uyguladı

Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, Saxo Bank’a Kripto Yaptırımı Uyguladı
Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, Saxo Bank’a Kripto Yaptırımı Uyguladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danimarka Mali Denetleme Otoritesi’nden Saxo Bank‘a kripto yaptırımı geldi. Aktarılan bilgilere göre kurum, Saxo Bank’ın kripto varlıklarını satmasını emretti.

Saxo Bank, Danimarka merkezli bir girişim olarak biliniyor. Başarılı start up ülkedeki düzenleyici kurumların dikkatini çekti. Globa basında çıkan haberlere göre Banka, kripto varlıklarını satması için Danimarka Mali Denetleme Kurumundan emir aldı.

Danimarka kurumu, kripto paralar ve bankalara dair dikkat çekici bir bakış açısına sahip. Danimarka Mali Denetleme Otoritesi, bankaların mevcut düzenlemeler uyarınca yan iş olarak kripto para birimi faaliyetlerinde bulunmalarının yasa dışı olduğunu

Danimarka merkezli Saxo Bank’a yaptırım

Danimarka merkezli Saxo Bank, ülkenin düzenleyici kurumundan talimat aldı. Bu yönergeye göre bankaların kripto varlıklarını bırakması gerekiyor.

Danimarka Mali Denetleme Kurumu, kripto para birimi faaliyetlerinde bulunan bankalara karşı net bir tavır aldı. Saxo Bank’ın hamlesine yanıt olarak düzenleyici kurum şu açıklamayı yaptı:

Saxo Bank A/S’nin kendi hesabına kripto varlık alım satımı, diğer finansal ürünlerin arzı ile bağlantılı riskleri karşılamak için gerçekleştirilmiştir. Ancak bu, faaliyetin kendi başına Danimarka finans kurumları için izin verilmediği gerçeğini değiştirmez.

Düzenleyiciler, izin verilen yasal süreç içerisinde bu tür faaliyetlerin sürdürülmesini gerekli görüyor. Bu nedenle Danimarka mali düzenleyicisi, Saxo Bank‘ın kripto varlıklarını elden çıkarması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, MiCA Avrupa Birliği’nde onaylandıktan sonra Danimarka’da herhangi bir gelişme olmadı. Kripto para birimi faaliyetleri Danimarka’da düzenlenmedi ve MiCA’nın 30 Aralık 2024’ten sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Litecoin’de (LTC) Heyecan Giderek Artıyor!

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir