FTX, Borsanın Eski Yöneticilerine 1 Milyar Dolardan Fazla Fonu Geri Almak İçin Dava Açtı

FTX, Borsanın Eski Yöneticilerine 1 Milyar Dolardan Fazla Fonu Geri Almak İçin Dava Açtı
FTX, Borsanın Eski Yöneticilerine 1 Milyar Dolardan Fazla Fonu Geri Almak İçin Dava Açtı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX kanadında sular durulmuyor. Borsa ve eski yöneticiler arasında önemli bir gelişme yaşandı. Aktarılan bilgilere göre FTX, borsanın eski yöneticilerine dava açtı.

Bahsi geçen dava FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried ve birkaç eski yöneticiyi kapsıyor. Davanın konusu ise 1 milyar dolardan fazla fonu geri almak.

FTX, iflas etmeden önce dünyanın en büyük 2. kripto para borsası olarak nitelendiriliyordu. Ancak borsa, geçtiğimiz aylarda iflas başvurusunda bulundu.

Fakat son günlerde beklenmedik bir durum yaşandı. FTX, borsanın eski CEO Sam Bankman-Fried, Caroline Ellison, Gary Wang, Nishad Singh ve diğerleri tarafından yönlendirildiği iddia edilen 1 milyar dolardan fazla fonu geri almak için dava açtı.

Davada FTX, eski yöneticilerin lüks kat mülkiyeti, siyasi ve hayır amaçlı katkılar, spekülatif yatırımlar ve diğer evcil hayvan projelerini finanse etmek için müşteri fonlarını defalarca zimmetine geçirerek mütevelli görevlerini ihlal ettiğini iddia ediyor.

“Paralar kötü amaçlarla kullanıldı”

FTX, fonların kötüye kullanıldığı iddiasıyla dört şirket yöneticisine toplam 1 milyar dolarlık dava açtı. FTX, davayı tarihin en büyük mali dolandırıcılıklarından biri olarak nitelendiriyor.

Ayrıca FTX, Bankman-Fried ve Wang’ın Robinhood ticaret platformunda hisse satın almak için 546 milyon dolar daha yönlendirdiğini ve ABD hesabından babasının aynı borsadaki hesabına “hediye” olarak 10 milyon dolar aktardığını iddia etti.

İddialara göre sanıklar, birkaç çalışanın itibari para birimi ve kripto varlıklarının transferini denetlemek için neredeyse sınırsız yetkilere sahip olduğu bir ortam yaratarak, etkili bir gözetim olmadan çalışanları işe almalarına ve işten çıkarmalarına izin verdi.

Eski CEO Sam Bankman-Fried, Caroline Ellison, Gary Wang ve Nishad Singh’e karşı açılan 1 milyar dolarlık davaya ne olacağı henüz belli değil.

İlginizi çekebilir: Brezilya Merkez Bankası, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Halk Araştırmasını Hızlandırıyor

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir