Kazakistan CBDC Çalışmalarını 3 Senede Tamamlamayı Hedefliyor

Kazakistan'ın CBDC'ye aşamalı bir şekilde geçmeyi planladığı bildirildi. Elde edilen bilgilere göre ülke, CBDC çalışmalarını 3 senede tamamlamayı hedefliyor.

Kazakistan CBDC Çalışmalarını 3 Senede Tamamlamayı Hedefliyor
Kazakistan CBDC Çalışmalarını 3 Senede Tamamlamayı Hedefliyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan, Merkezi Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarını tamamlamak için üç yıllık bir hedef koydu. Buna göre, Kazakistan CBDC çalışmalarını iki aşamalı olarak bitirecek.

Ekim ayının sonunda Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto para borsasının Kazakistan Merkez Bankası Dijital Para Birimi olan BNB Zinciri tarafından inşa edilen bir blok zinciri entegre edeceğini duyurdu.

Ülkenin CBDC üzerinde çalışmalar yürütmesinin esas amacı, finansal katılımın geliştirilmesi, ödemeler sektöründe rekabetin teşvik edilmesi, yeniliklerin desteklenmesi ve ülkenin küresel rekabet gücünün artırılması olarak nitelendiriliyor.

Kazakistan, Merkezi Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Raporlarını Hazırladı

Kazakistan, dünyanın en büyük kripto madencilik merkezlerinden biri olarak, kendi merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesi için yaptığı analizleri tamamladı.

Kazakistan Merkez Bankası, 2023 yılında kurum içi CBDC’nin kullanıma sunulmasını, işlevselliğin aşamalı olarak genişletilmesini ve 2025 sonuna kadar ticari faaliyete geçilmesini önerdi.

Söz konusu raporda şu ifadelere yer verildi:

“Teknolojik iyileştirmeler, altyapı hazırlığı, bir işletim modelinin geliştirilmesi ve düzenleyici bir çerçeveye duyulan ihtiyaç dikkate alınarak, üç yıl içinde aşamalı bir uygulamanın sağlanması tavsiye edilmektedir.”

Pilot araştırması, ülkenin çevrimdışı ödemelere ve programlanabilirliğe odaklanan, farklı senaryolar için piyasa katılımcılarının ve altyapı oyuncularının dahil edilmesi gerekeceğini ortaya koydu. Aynı zamanda ülkenin düzenleyicileri tarafından kullanılmak üzere açıklayıcı bir dil öngörüldü.

İlginizi çekebilir: FTX Borsasının ABD’deki İflas Davasında, Alacaklıları Temsil Edecek Komite Kuruldu

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir