Tanzanya, Merkez Bankası Dijital Para Birimi Araştırmasının Sonucunu Bekliyor

Tanzanya, Merkez Dijital Para Birimi Araştırmasının Sonucunu Bekliyor
Tanzanya, Merkez Dijital Para Birimi Araştırmasının Sonucunu Bekliyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tanzanya Bankası, CBDC’yi benimsemeye karar vermeden önce teknolojiyle ilgili araştırmaların tamamlanmasını bekliyor. Ülkeler, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni teknolojiye katılmak isteyen ülkeler, para birimlerini dijitalleştirmekle ilgileniyor. Birçok ülke ilk test ödemelerini ve ticari işlemlerini CBDC kullanarak gerçekleştirdi.

Öte yandan Tanzanya, CBDC’nin risklerini ve faydalarını incelemek için bir ekip oluşturdu. Bu çalışma, ülkedeki CBDC’nin kararlarında çok önemli bir rol oynayacaktır.

Ülke, CBDC İçin Tam Kapsamlı Araştırma İçerisinde

Bir Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya, dijital dönüşüm ve blockchain konusunda adım atan ülkeler arasında yer alıyor. Tanzanya Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma planlarını duyurdu.

Ancak Bank of Tanzania, çeşitli soruşturmalar yürüttükten sonra bu adımı atmak istiyor. Tanzanya Bankası, farklı CBDC türlerini, bunların ihraç ve yönetim yapılarını ve CBDC’lerin temel yapısını incelemeye başlamıştır.

Bu çalışmanın amaçları doğrultusunda, CBDC’nin tokenlara veya hesaplara dayalı olacağı varsayılmaktadır. Tanzanya Bankası konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şimdiye kadar araştırma bulguları, dünya çapında 100’den fazla ülkenin CBDC’leri uygulamanın çeşitli aşamalarında olduğunu gösteriyor. Bunlardan 88’i araştırma aşamasında”

İlginizi çekebilir: Ethereum (ETH) Rallisi İçin Deneyimli Analistler Hedef Gösterdi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir