Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 Milyar Dolarlık Kredi Alıyor

Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 Milyar Dolarlık Kredi Alıyor
Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 Milyar Dolarlık Kredi Alıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Credit Suisse‘i bankacılık krizi vurdu. Aktarılan bilgilere kuruluş, Swiss National Bank‘tan 54 milyar dolarlık kredi aldı.

Credit Suisse‘in hisseleri 15 Mart Çarşamba günü yüzde 30’dan fazla değer kaybetti. Kurum, İsviçre Ulusal Bankası’ndan 50 milyar frank (54 milyar dolar) borçlanacağını duyurdu.

Bankaları yeniden istikrara kavuşturmak için adımlar atıldı

Bahsi geçen önlemler, 2008 mali krizinden bu yana büyük bir İsviçre finans kurumu için eşi benzeri görülmemiş nitelikte denebilir.

Ayrıca bu hamleler Credit Suisse’in likiditesini güçlendirmek için çok önemli. Bankanın hisseleri 15 Mart Çarşamba günü %31 düştü.

Bu gelişmeyi izleyen bankalar aleyhindeki iddialar, banka hisselerindeki küresel satışlarla birleşince tahvilleri derin bir mali sıkıntıya soktu.

Bankacılık alanındaki krizlerden sonra hükümetler, merkez bankaları ve mali düzenleyici Finma, bankaları yeniden istikrara kavuşturmanın yollarını aramaya başladı.

CEO Ulrich Körner, konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu eylemler, stratejik dönüşümümüzü sürdürürken Credit Suisse’i güçlendirmek için kararlı bir şekilde hareket ettiğimizi gösteriyor. Daha basit ve daha odaklı bir banka sağlamak için hızlı hareket etmeye kararlıyız.”

Banka, 1856 yılında kuruldu ve İsviçre’nin en büyük ikinci bankası oldu. Kurum, son yıllarda birçok sorun yaşadı. Şirketin geçen yılki 7,3 milyar CHF’lik zararı, son on yılın kârını sildi.

Bankanın son senelerdeki stratejik değişiklikleri şimdiye kadar yatırımcıları ikna edemedi ve müşteri kaybının önüne geçemedi.

İlginizi çekebilir: SHIB Yatırımcıları, Shibarium’daki Blokzinciri Sorunlarından Dolayı Paniğe Kapıldı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir